| darwinbowie a întrebat:

Ce parere aveti despre introducerea educatiei sexuale in Romania?

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Uită-te ce întrebări sunt la dragoste și sex, e mai mult decât evident că e necesară. Adolescenți care cred că rămân fetele însărcinate cu sperma din aer laughing)) bine, într-un fel mai bine panicați de ăștia decât din ăia care fac fără să se gândească de avem mămici sau avorturi la 14-15 ani

| AnastasiaK a răspuns (pentru Adry05):

Păi din păcate tot panicații ăștia care nu știu cum funcționează ajung într-un final să facă fără să gândească. Dacă ar afla că există metode complet safe de a-și manifesta "nevoile", să zicem, cu partenerul...sau măcar dacă ar cunoaște metode contraceptive, ar mai fi o șansă. Dar pentru ei e alb sau negru. Ori se abțin de la tot ori nu, habar n-au că există cale de mijloc. Păi dacă îi spui unuia de pett*ng (cenzurat că se pare că TPU știe ce e), crede că vorbești de animale de companie laughing

Și cred că de aici reiese și răspunsul meu la întrebare: consider că e necesară educația sexuală...nu la nivelul la care să înveți să-ți satisfaci partenerul, că nu e pregătită România pentru așa deschidere, dar nu ar strica totuși să știe atât fetele, cât și băieții cum e cu ciclul, care e treaba cu organele genitale, ce e normal și când ar trebui discutat cu un medic, cum se realizează igiena, de ce nu e ok sau cool să-ți atingi colega pe sâni când ai tu chef, etc.

| darwinbowie explică (pentru AnastasiaK):

Hmm
eu consider ca ar trebui inchisa gura tuturor panicatilor de care vorbesti tu prin oferire unor informatii relevante despre materia in sine
si poate asta ar fi un pas spre progres

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar trebui facuta de ani de zile deja... Dar asa e cand biserica are influenta asta peste stat.

| PainTech a răspuns:

Pentru, cât timp e făcută cu cap. In condițiile in care la ora de psihologie elevii memorează definiții inutile nu prea am încredere ca ora de educație sexuală sa se implementeze prea bine.

Dar materia asta se poate integra foarte ușor în materia de biologie. Nu cred că avem nevoie de materie separată într-un orar și așa încărcat.

| darwinbowie explică (pentru PainTech):

Se pot elimina ore inutile, precum latina, si in felul asta nu ar mai fi nevoie sa se incorporeze in ora de biologie

| SingleForOne a răspuns:

Mai întâi ar trebui aplicată educația normală, atât la școală cât și din partea părinților, și în cercul lor de prieteni. Atât timp cât lumea chiulește de la orele de dirigenție, religie, desen, muzică, filosofie, psihologie, logică, și alte clase mai importante sau nu, cum ar fi matematica, română, istoria, atunci îmi imaginez că va fi un dezastru în viața copiilor, dar și în societate, și în cercul lor de prieteni. Cu ce ar fi mai importantă educația sexuală, dacă la celelalte (materii, și educația părinților) mai importante nu participă cum ar trebui?

Nu orice preot ar putea răspunde cum trebuie la necesitatea imaginară a acelei educații, dar cam orice prost și inteligent ar putea răspunde la fel, dacă are ochii deschiși să înțeleagă.

| darwinbowie explică (pentru SingleForOne):

Ei bine
educatia normala trebuie sa se aplice inclusiv si cu orele de educatie sexuala, nu ar trebui omise, dpmdv mai ales in mediul rural

| Anuket a răspuns:

Eu am avut un opțional în generală și a fost foarte bun și folositor, dar ce-i drept o fată i-a reproșat profesoarei că i-a distrus copilăria, iar de atunci doamna a fost mai rezervată și nu știu dacă a mai continuat să predea educația sexuală în anii care au urmat.

| darwinbowie explică (pentru Anuket):

Lol
astea s cazuri extreme

| Anuket a răspuns (pentru darwinbowie):

Ce consideri extrem?