| Katiecars a întrebat:

Ce parere aveti despre modul in care se aplica legislatia cu privire la protejarea mediului inconjurator in Romania? Ce ati schimba in legislatie si de ce?

Cat mai multe pareri sunt binevenite happy

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia este destul de buna(vorbesc din punct de vedere al unui jurist) si ar trebui sa lucrezi in domeniul mediului pentru a avea propuneri de modificare. Problema este ca rar este aplicata in spiritul si litera legii, astfel ca sunt destule incalcari care nu sunt sanctionate ori sunt sanctionate cu blandete. Vina apartine, in primul rand, celor chemati sa vegheze la respectarea legislatiei de mediu - inspectori de mediu, procurori si judecatori. Numai bine!