| Lizzu a întrebat:

Ce parere aveti despre scandalul care s-a iscat zilele acestea cu fata Sabina Elena de la nu stiu ce liceu care a purtat tricolorul Romaniei si a fost haituita de unguri?

Am inteles ca prima data ungurii au purtat stema lor si in semn de protest fata le-a intors schema.
De ce nu putem trai toti in pace fara scandal si ura intre noi?
Ce conteaza ca suntem unguri, rromi, romani sau ce-om mai fi.?
DE CE?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta este o chestie politica mai mult. Zona aceea a fost sub stapanire si influenta maghiara de-a lungul secolelor. Cand s-a facut Marea Unire de la 1918, si s-au unit tarile Romane, marile puteri au cam strambat din nas, dar nu au avut ce face, pentru ca noi aveam rege de Hohenzolern (cum naiba s-o fi scriind). Asta ca o introducere

Acum, judetele Covasna si Harghita lupta pentru autonomie, dar nu o vor avea, intrucat USL colaboreaza cu UDMR, dar nu sunt si la guvernare cu acestia.

Deci e de inteles de ce s-a facut propaganda impotriva romanilor. Eu unul sunt impotriva acestui lucru : cum adica eu ca roman sa fiu obligat sa invat maghiara? Dar sa nu intram in alte polemici

Fata aceea a avut de suferit intrucat pe 15 martie, se sarbatoreste ziua maghiarilor, iar ea a venit la scoala cu bentita tricolorului nostru. Daca majoritatea erau unguri, iti dai seama ca nu a picat bine.

Tie ti-ar conveni daca la o parada de 1 decembrie, cineva ar flutura stagul Ungariei? nu cred. L-ai casapi cu prima ocazie. De ce? Pentru ca esti majoritar! Ea atunci s-a intamplat sa fie in minoritate, la momentul nepotrivit, in locul nepotrivit.

Totusi, de admirat curajul ei, tinand cont ca era in clasa a9a

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Mersi ca mi-ai elucidat "misterul" cazului acestuia. Stiam ca romanii au inceput scandalul asta, dar nu stiam in ce contest. happy
Un raspuns complet happy

34 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Gestul fetei este unul de teribilism, insa s-a demonstrat inca o data si mai clar de antagonismul dintre maghiari si romani cultivat de UDMR, si extremisti lui Lazlo Tokes in prea mult trambitata "autonomie secuiasca" care nu va fi niciodata in noile conditii ale Uniuni Europene si a desfiintarii frontierelor intre statele uniunii.

| RAY a răspuns:

Fata are tot dreptul sa poarte acel triocolor unde vrea ea, in primul rand acea scoala s-a facut pa banii romanilor
2 acea dirginita are salar din banii romanilor
3 cu ce drept un ungur are dreptul sa comenteze in Romania?
sa plece in tara lor cine le retine
eu nu sunt pro globalizare, fiecare in tara lui nu unguru sa comenteze in tara mea

| Lizzu explică (pentru RAY):

Fiecare are dreptate din punctul lui de vedere. Probabil.

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Nu,fiecare in casa lui are dreptul sa comenteze dar nu in casa altuia, nu isi convine du-te in tara ta simplu si direct

| Mădă0611 a răspuns:

Nu stiu stirea, era prin ardeal "schema"? laughing Daca da, se intelege.

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

happy nu stiu prea bine si nu am inteles in detaliu care a fost treaba...dar isi vorbeau asa urat, era un barbat ungur care-i ura moarte fetei asteia

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Covasna. Clar! laughing Stiu ca in Spania si Italia sunt comunitati de romani, nu cred ca acolo spaniolii sau italienii permit asa ceva. La noi ca la nimeni. Nu am treaba cu nimeni, dar cei care nu isi vad de treaba lor, in cazul asta ungurii din ardeal, sa plece in Ungaria, sau pe luna. devil

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Sper sa nu existe unguri pe acest site si sa vada ce vorbim acumhee hee happy
Adica vrei sa spui ca in Italia si Spania nu se poarta cu romanii ca o minoritate ce sunt?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Ziceam ca la noi e invers, ungurii sunt minoritatea si tot ei fac figuri, observ ca doar aia din Transilvania sunt asa.
Pai tu ai tupeul sa critici un spaniol sau un italian ca poarta steagul lui, in tara lui?

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Nu,normal
Dar am auzit ca ungurii ar fi purtat steagul lor la un eveniment si romanii au aparut si ei cu tricolorul ca si cum i-ar nega si i-ar da la o parte pe ei.

Asta e. oricum nu duce la nimic bun ura asta. E loc pentru toti.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Ungurii din zona aia vor autonomie, unii din ceilalti vor ca toata transilvania sa fie a ungurilor, sau cel putin sa nu mai faca parte din Rromanica, cica e pamantul lor, de aici atata ura. Oamenii sunt prosti, daca nu se bat pe zei, se bat pe tari, daca nu ar mai exista tari, s-ar bate pe regiuni, pe rauri, lacuri, izvoare, iepuri, paduchi, limbrici rolling on the floor Eu le doresc un razboi de 1000 de ani, daca o sa existe ceva dupa 1 an devil, bineinteles, sper sa mor inainte, nu ma intereseaza demonstratiile de prostie.

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

laughing ok

| zurick a răspuns:

Din cauza orgolului nostru mare.Normal n-ar trebui sa tinem cont de etniile diferite.Mi se pare o prostie sa te iei de cineva care are o alta etnie, o alta parere.

| danay72 a răspuns:

Asa e, de fapt Dumnezeu nu e partinitor si un crestin adevarat iubeste pe toata lumea indiferent de etnie si culoare.Ioan13:34,35

| dracu14 a răspuns:

Ungurii trebuie exterminati, exact cum au incercat ei sa ne extermine
poate tu nu sti despre ce e vorba
http://www.youtube.com/watch?v=HDHMaJi6H6E
au noroc doar cu ''democratia'' asta dar chiar si asa nu ar trebui sa aiba drepturi nici ei nici tiganii, nu ar trebui sa existe scoli in limba maghiara in Romania si nici ca romanii sa fie discriminati de niste jeguri umane

| Lizzu explică (pentru dracu14):

Dar asta nu inteleg eu..de ce mereu se extinde la intreaga natie faptul ca DOAR unii din acea natie sunt rai? De ce reusim sa extindem totul? Stiu ca nu toti sunt la fel.

| dracu14 a răspuns (pentru Lizzu):

Ungurii sunt toti la fel, ti-o zic din propria experienta

| Lizzu explică (pentru dracu14):

Eu stiu? Tind sa cred ca nu.
Totusi tin minte cand eram mai mica si am fost cu familia prin nord,nu mai stiu sigur ce oras era.dar era teritoriu unguresc. Si am intrat intr-un minimarket sa cumparam cate ceva.

Si m-am dus eu la vanzatoare si am cerut iaurt si paine,in romana am cerut,normal. Dar ea nu intelegea ce vreau. Mama mi-a zis mai tarziu ca se prefacea ca nu intelege,ca ei ne urasc. Ca toti se prefac ca nu inteleg limba romana doar ca sa te umileasca cand calci prin locurile acelea.

Si atunci a fost prima data cand mi-am pus intrebarea : de ce sa urasca pe cineva care nu i-a facut nimic ci doar vroia sa cumpere ceva? Si de ce sa urasca doar pentru ca nu suntem si noi unguri. Oricum totul in mintea mea era confuz,cu razboiul asta dintre natii.

E un sentiment ciudat si pustiu. Ma simteam straina prin orasul ala, ca si cum as fi fost in alta tara, pentru ca auzeam in jur o alta limba. Si se simtea o presiune in aer peste tot, iar cand te auzeau ca vorbesti in romana, se uitau urat la tine...pacat.

| dracu14 a răspuns (pentru Lizzu):

Ungurii ne urasc pentru ca suntem romani asa ii urasc si eu pentru ca sunt unguri si ca in Romania ai nu ar trebui sa aiba drepturi,daca vor drepturi sa se duca in Ungaria
si eu am patit-o doar ca eu ma enervasem,am injurat-o pe vanzatoare si am plecat fara sa platesc, abia atunci si-a adus aminte limba romana
ei sunt o minoritate si tot ei fac figuri, au noroc cu ''democratia'' asta altfel lucrurile stateau diferit, ei au impresia ca Ardealul e al lor
Iti zic foarte clar ca toti ungurii sunt la fel, cu tiganii te mai intelegi cum te mai intelegi dar cu ungurii n-ai sanse...

| Lizzu explică (pentru dracu14):

Si de la asta pleaca tot si nu o sa se termine vreodata. Ei urasc, noi uram inapoi, noi uram, ei urasc inapoi. Niciodata nu se va incheia cu vorba buna intre noi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru dracu14):

Eh, nu toti, ca de exemplu romanii vor Moldova, cea de dincolo de Prut, cica e a lor, pentru unuii din ei noi suntem "ungurii", dar eu nu vreau acel teritoriu, nu ma intereseaza, asa ca nici pe unii unguri nu ii intereseaza Transivania. De la limbricii astia din centrul tarii romanii urasc toti ungurii, asa ca si cei care nu au treaba cu noi incep sa aiba. O lume nebuna, nebuna de tot oh go on

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Adevarat

| dracu14 a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu sincer nu-mi doresc basarabia, nici macar ei nu se mai considera romani dupa atatia ani sub urss, plus la cat de saraca e Romania asta ne mai trebuie, un alt teritoriu si mai sarac si niste oameni si mai lenesi si mai nesimtiti, trist dar asta e adevarul...

| LegionarulRoman a răspuns:

Dedicatie pentru ungurii care cer autonomia:https://www.youtube.com/watch?v=9f1M6ySGngo.

| MrAnderson a răspuns:

Privind obiectiv la situatie, consider ca tot acest conflict e o tampenie. Ei sunt niste idioti, si se agita atata, de parca autonomia o sa le asigure masa zilnica. Habar n-au ce vor sa faca, daca se aprobaba cumva autonomia, or sa fie rupti in pedala.
Si noi suntem fraieri, romanii, ca ne opunem atata. Or sa puna 3 rufe pe primarii, si atata tot. Tara asta moare de foame, da' noi nu mai putem cu mandria de romani. Asta ne salveaza...asteptarea cu mandrie patriotica a ajutorului de somaj.

Cat despre gestul in sine, ma, aia ar trebui batuti crunt. Nu pentru ca sunt unguri, ma doare-n cot. Da' pentru comportamentul si actiunile lor fata de o alta persoana, cu aceleasi drepturi la libera exprimare, aia ar trebui caftiti grav.

| Lizzu explică (pentru MrAnderson):

Da,te inteleg, dar eu am inteles ca prima data romanii au luat in ras gestul ungurilor de a se afisa nu stiu la ce eveniment cu steagul lor pe cap si in semn de protest au venit si ei cu tricolorul ..in fine

| MrAnderson a răspuns (pentru Lizzu):

Daca eu vin cu steagul meu, pe tarlaua publica, nu inseamna ca iau in ras steagul tau.

Dar acum depinde... daca manifestantii unguri au comis un gest neprovocat, da, e de condamnat. Da' daca romanii au dat sau au injurat primii, inseamna ca nu mai e vorba de patriotism, de exprimarea unor idei etc. E doar o balacareala intre huligani. Si nu e de luat in seama.

| Lizzu explică (pentru MrAnderson):

Da,cam asa. Cred ca o balacareala grava care a innebunit acum toata tara

| Alexsiatit a răspuns:

LiZa, eu am copilarit in Ardeal si pe-atunci nimeni nu se "lupta" cu nimeni! Toti convietuiau in buna intelegere si prietenie! Totul a-nceput se pare de cand "liderii" lor politici si-au cam "bagat codita" si-cearca
sa-i "intarate"...Si noi si ei "muscam" doar din "momeala" lor si uite unde se-ajunge! Unde nu-i minte, vai de "picioare"(parca asa se spune, nu?
Pupic de la Alexsiatat, pentru absolut toti cei ce incercam "sa supravietuim" in aceasta lume "rea", cu mentalitati "deformate" in care uitam sa ne-ajutam unul pe altul, sa iubim si chiar sa facem sex, etc. fara a ne gandi la "beneficiul" nostru si sa ne axam intotdeauna mai mult pe ceea ce-i place mai mult celuilalt intrelocutor, nu pe propriile noastre "trairi"!( un zambet larg pentru toti!)

| Alexsiatit a răspuns:

Si ca raspunsul meu anterior sa mai primeasca putina "credibilitate", sa mai adauga ceva:
Daca observi un copil aflat in pericol de inec, atunci ii
vei sari in ajutor, chiar daca nu stii sa inoti. Iti poti explica
acest gest? Eu nu. Dar stiu ca in astfel de momente, te
golesti de viata ta si onorezi viata tuturor fiintelor.
Atunci ii permiti Iubirii sa se manifeste prin tine.
Alexsiatat.

| Lizzu explică (pentru Alexsiatit):

Total de acord cu teoria ta happy

| Alexsiatit a răspuns (pentru Lizzu):

Nu spun ca este usor sa faci asta! Chiar deloc,
insa vine un moment in viata, cand realizezi ca nu
conteaza foarte mult drumul pe care mergi, ci ceea
ce lasi in urma ta.
Eu iti propun ceva:
Fa totul pentru Binele Vietii.
Fa totul cu Lumina, Blandete si Compasiune.
Ofera intotdeauna exact ceea ce ai vrea sa primesti si asta
sa o faci fara a astepta nimic in schimb.

Dar de ce ai face asta?
Nu stiu...sau poate da?(?)
Nu stiu ce este Lumina, dar o simt!
Alexsiatat.