| Lizzu a întrebat:

Ce parere aveti despre scandalul care s-a iscat zilele acestea cu fata Sabina Elena de la nu stiu ce liceu care a purtat tricolorul Romaniei si a fost haituita de unguri?

Am inteles ca prima data ungurii au purtat stema lor si in semn de protest fata le-a intors schema.
De ce nu putem trai toti in pace fara scandal si ura intre noi?
Ce conteaza ca suntem unguri, rromi, romani sau ce-om mai fi.?
DE CE?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta este o chestie politica mai mult. Zona aceea a fost sub stapanire si influenta maghiara de-a lungul secolelor. Cand s-a facut Marea Unire de la 1918, si s-au unit tarile Romane, marile puteri au cam strambat din nas, dar nu au avut ce face, pentru ca noi aveam rege de Hohenzolern (cum naiba s-o fi scriind). Asta ca o introducere

Acum, judetele Covasna si Harghita lupta pentru autonomie, dar nu o vor avea, intrucat USL colaboreaza cu UDMR, dar nu sunt si la guvernare cu acestia.

Deci e de inteles de ce s-a facut propaganda impotriva romanilor. Eu unul sunt impotriva acestui lucru : cum adica eu ca roman sa fiu obligat sa invat maghiara? Dar sa nu intram in alte polemici

Fata aceea a avut de suferit intrucat pe 15 martie, se sarbatoreste ziua maghiarilor, iar ea a venit la scoala cu bentita tricolorului nostru. Daca majoritatea erau unguri, iti dai seama ca nu a picat bine.

Tie ti-ar conveni daca la o parada de 1 decembrie, cineva ar flutura stagul Ungariei? nu cred. L-ai casapi cu prima ocazie. De ce? Pentru ca esti majoritar! Ea atunci s-a intamplat sa fie in minoritate, la momentul nepotrivit, in locul nepotrivit.

Totusi, de admirat curajul ei, tinand cont ca era in clasa a9a

34 răspunsuri:
| Alexsiatit a răspuns:

Si ca raspunsul meu anterior sa mai primeasca putina "credibilitate", sa mai adauga ceva:
Daca observi un copil aflat in pericol de inec, atunci ii
vei sari in ajutor, chiar daca nu stii sa inoti. Iti poti explica
acest gest? Eu nu. Dar stiu ca in astfel de momente, te
golesti de viata ta si onorezi viata tuturor fiintelor.
Atunci ii permiti Iubirii sa se manifeste prin tine.
Alexsiatat.

| Lizzu explică (pentru Alexsiatit):

Total de acord cu teoria ta happy

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Mersi ca mi-ai elucidat "misterul" cazului acestuia. Stiam ca romanii au inceput scandalul asta, dar nu stiam in ce contest. happy
Un raspuns complet happy

| Alexsiatit a răspuns (pentru Lizzu):

Nu spun ca este usor sa faci asta! Chiar deloc,
insa vine un moment in viata, cand realizezi ca nu
conteaza foarte mult drumul pe care mergi, ci ceea
ce lasi in urma ta.
Eu iti propun ceva:
Fa totul pentru Binele Vietii.
Fa totul cu Lumina, Blandete si Compasiune.
Ofera intotdeauna exact ceea ce ai vrea sa primesti si asta
sa o faci fara a astepta nimic in schimb.

Dar de ce ai face asta?
Nu stiu...sau poate da?(?)
Nu stiu ce este Lumina, dar o simt!
Alexsiatat.