| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre votul obligatoriu?

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

E sinucidere curată. Să chemi la vot absolut toți românii înseamnă că or să vină o mulțime pe ideea să nu pierdem ajutorul social și alte cele. Oameni neinformați care vor vota după cum le spun alții sau la nimereală.

| Violleta2022 a răspuns:

Mi se pare un lucru foarte normal si sanatos, sa fie votul obligatoriu.

Australia are votul obligatoriu de foarte multi ani.
Amenda este de $55 de persoana daca nu te prezinti la vot.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O parere proasta, am insa o parere buna despre votul conditionat de un test / inteligenta / informare

| T0T a răspuns:

O părere foarte proastă. De ce să fiu obligat să votez pentru hoți? Și nu poți să vii cu vrăjeala că mai sunt și oameni corecți. Nu, nu sunt. Partidele mari tot au fost pe la conducere și nu a ieșit nimic bun, iar dacă ar fi votat prin absurd unul independent sau un partid mai mic automat va face coaliție cu un partid mare(care cum am zis am văzut ce a făcut pentru România în 27 de ani) căci altfel nu ar avea susținere politică și fără susținere politică mai mare nu faci nimic în Românica. Deci nu am cu cine vota și mi se pare că mi s-ar încălca drepturile ca să fiu obligat să susțin ceva împotriva voinței mele.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca votul ar conta ar fi interzis.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Este o altă prostie impusă de guvern. Dacă tu nu mergi la vot, este și asta o decizie, pentru că poate tu nu ai pe cine vota, pentru că nici un candidat nu te satisface. Așa că de ce să te duci, să dai votul unora care nu au pentru ce candida.

| KronstadtResurrection a răspuns:

O încălcare gravă a dreptului de a te abține de la a alege atunci când nu ai ce.