| anonim_4396 a întrebat:

Ce presupune  malpraxis -ul? Daca medicul nu are cum sa te salveze, e tot malpraxis? Dar daca ia o decizie gresita din cauza lipsei de dotari a spitalului? Sunt doar curios.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Malpraxisul este decizia gresita a medicului. Nu sunt malpraxis: problemele din cauza de dotare insuficienta, incidentele si accidentele intalnite in timpul manevrelor si protocoalelor efectuate corect. De exemplu, daca am un pacient in stop si ii adminstrez Diazepam in loc de adrenalina sau o doza prea mica sau prea mare de adrenalina, este malpraxis. Daca ii dau doza corecta de adrenalina, dar el moare fiindca era prea bolnav sau fiindca, sa zicem, are o intoleranta la adrenalina, nu este malpraxis.

daniela
| daniela a răspuns:

Definitie cat mai sintetica a malpraxisului este cea de eroare profesionala generatoare de "pagube" deci daca nu exista nicio posibilitate de a te salva nu poate fi malpraxis iar daca dotarea spitalului nu-i permite o interventie atunci sa nu o faca sa te trimita in alta parte...

| pisi dy a răspuns:

Daca ia o decizie gresita e malpractice.Nu poate lua o decizie gresita din cauza lipsei de dotare a spitalului. N-ai cu ce pune un diagnostic ( CT, RMN, alte chestii de astea ) il trimiti frumusel la alt spital care are, apelezi la familie pentru medicamente/substante de contrast/etc sau daca n-are familie am vazut si am facut cheta prin saloane si de la medici si s-au cumparat. Am strans bani si sa-i dam bani de bilete sa se duca acasa la externare. Deci, normal, cinstit si uman este sa recunosti care-ti sunt limitele si ori te consulti cu colegii, ori trimiti in alta parte.
Daca nu are cum sa te salveze ( boala avansata, decompensata, nu raspunde la tratament) nu e malpractice. Asta e...se lucreaza cu materialul "clientului". Dar, stati linistiti, o sa apara Ghidurile si medicul n-o sa mai faca nimic ce nu scrie acolo ...ca sa nu ajunga in justitie.Si n-o sa mai tipe nici presa.