| YellowAngel a întrebat:

Ce procent din salariu se duce pe CAS si ce procent pe CASS?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cota de CAS este de 25% si cea de CASS de 10%.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iti spun de pe fluturasul meu de pe ianuarie 2018 (deci cu noua lege):
CAS 25%, sanatate 10%. Astea se extrag din salariul brut. Apoi se mai scad 10% din ce ramane.
Mai pe romaneste, am salariul brut peste 2000 de lei, si incasez cam jumatate.
Mai am o meserie, in care as castiga 2500 lei net (in mana) daca as lucra legal, dar castig cam 4000 de lei la negru.
Mue statului, ca in curand nu o sa mai vada de la mine mai nimic.

| Sofer a răspuns:

Cam 25% și 10%.

| dalexbun a răspuns:

Enorm!