| LastNight1324235436 a întrebat:

Ce sanctiuni prevede depasirea in curba si in linie continua in acelasi timp? [ vreau rasp cat mai repede]plzzz, dau funda.happy

Răspuns Câştigător
| Elena1102 a răspuns:

Permisul luat pe 3 luni, 15 puncte (ca la 15 puncte se ia carnetul) si cam intre 15-20 milioane amenda (depinde cat de tare ai mers). FUNDA?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sanctiunea este amenda contraventionala de la 240 lei la 300 lei si suspendarea permisului pe 30 de zile, conform OUG 195/2002, republicat in 2006, art.100, alin.3, citez:
"(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:
e) nerespectarea regulilor privind depasirea;" Numai bine!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai teoretic, repet teoretic, in curba este linie continua asadar nu depasirea pe linie continua este singura contraventie si se pedepseste cu suspendarea permisului.

| Ekcstsy a răspuns:

Permisul pe 3 luni si amenda plus puncte. Amenda si punctele nu stiu exact cat sunt