| anonim_4396 a întrebat:

Ce schimbari ati face pentru ca Romania sa o duca mai bine?

28 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Justitia, oamenii din justitie sa raspunda in fata legii. Daca ei ar raspunde in fata legii si ar fi mai multi ca sa nu aiba sute de dosare pe om, s-ar schimba si fata Romaniei. Atata timp cat "democratii" au facut sa nu mai raspunda, sa poata sa incalce hotararile CCR, tara asta va fi tot de pieire.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depolitizarea administrației publice, învățământului, spitalelor, justiției și de aici se vor schimba enorm de multe.

Investiții în sistemul de învățământ.

Restructurarea poliției pentru a veghea asupra respectării legilor de baza. Amenzi astronomice pentru încălcarea celor mai de bază legi...

Ps. Sa vezi câți o sa vina să zică că dau foc la parlament, la guvern la politicienii da sigur ei acum jumă de ora au traversat pe lângă trecerea de pietoni și au aruncat chiștoace pe strada

| sierra1 a răspuns:

Ar trebui dusă mai spre occident

| sadrian46 a răspuns (pentru sierra1):

Cum să o duci?

| sierra1 a răspuns (pentru sadrian46):

Ce intrebare pui, cum să duci o țară?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înțelegi prin România? Adică toți și fiecare? Cum să o ducă mai bine? Să aibă mai mulți bani fără inflație? Ce schimbări pot face eu din poziția mea? Nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru DracuIa):

Poți să mori de 7 ori. Am vrut să arăt că România pe care o gândește el e o fantezie.

| Drimmero a răspuns:

As taia fondurile pentru biserici si as investi in educatie, spitale, infrastructura, aparare etc, as taia pensiile speciale, fondurile pentru putorile asistate social. Intai de toate trebuie schimbat sistemul politic, justitia...aici e buba cea mare, la astia mari caci de acolo pleaca celelalte.

| raMLesS a răspuns:

As taia 90% din banii pensiilor speciale, 3 mii de lei le ajung.
As pune panouri solare peste tot, blocuri, case, stalpi, etc.
Zic sa producem si noi si sa dam afara, nu doar invers.

| mi25 a răspuns (pentru raMLesS):

Ai auzit de utopie?
Daca ai da pensii speciale de 3000 de lei cine ar mai fi de acord sa munceasca in domeniile speciale? Tu stii ca in tara este lipsa de judecatori?

| raMLesS a răspuns (pentru mi25):

Una e sa ai 5-10k lei pensie, alta e sa iei 40-50 de mii de lei.

| StrongHeart a răspuns:

Scolile profesionale reintroduse in sistem.
Modernizarea agriculturii.
Renovarea scolilor.
Munca in puscarii sa fie ceva normal.
As construi centre de reabilitare pentru dependentii de narcotice cu activitati incluse precum sport, sala de lectura, munca, psihoterapie, cursuri profesionale, adunari la biserica.
Scolile profesionale reintroduse in sistem.
Unirea cu Basarabia, chiar cu pretul unui razboi.

| mi25 a răspuns (pentru StrongHeart):

Sunt de acord cu tine, mai putin cu doua.
Ce sa caute aici biserica? Ca dupa cum vad biserica le stie pe toate.
Fara razboi. Cand dai foc langa o claie de paie se poate aprinde toata claia si nu mai ramane nimic din ea.

| StrongHeart a răspuns (pentru mi25):

Cu toate defetele ei, in vremurile grele, biserica e singura institutie care se organizeaza sa ajute oamenii.
Cred ca ne-am obisnuit cu imaginea care ne prezinta o biserica cu defecte, corupta, storcatoare de bani etc.
Dar trecem cu vederea, cu usurinta, faptul ca in vremurile grele, biserica este singurul loc care aduna oameni si se organizeaza pentru binele comun al unei comunitati si care aduce solutii concrete la probleme. Biserica a fost loc de refugiu cand tara era in pericol, inca de pe vremea voievozilor.
Nu vad statul sa organizeze cantine, sa dea pachete la nevoiasi, haine, mancare, sa sfatuiasca oamenii cu moralul la pamant, sa stranga bani pentru bolnavi, sa renoveze case, sa ajute refugiati, etc.
La urma urmei, biserica nu e doar o cladire sau o catedrala si nu poate fi definita doar de cateva personaje care i-au patat numele, ci ea este formata din milioane de suflete.
Cele mai importante institutii dintr-o tara, fara de care nu existi ca popor sunt biserica, armata si scoala.
Biserica are rolul de a aduna oameni pentru un bine comun si de a-i face sa se inteleaga si sa se ajute intre ei si de a ridica omul din punct de vedere spiritual mai presus de statutul de animal, scoala are rolul de a invata oamenii care vor deveni curand rotite ale sistemului, iar armata are rolul de a apara tara.
In vremurile vechi, biserca era templu, scoala si armata, toate trei intr-una.
Razboiul e o ultima solutie sa te aperi, in viata razboiul si moartea sunt cele mai sigure lucruri. Este mai bine sa fim pregatiti de acestea, decat sa fim luati prin surprindere.
Probabil ar fi sinucidere curata un razboi cu Rusia de exemplu, dar in cazul in care s-ar ajunge acolo, nu am putea sta cu mainile in san, ar trebui sa reactionam si sa ne aparam.

| mi25 a răspuns (pentru StrongHeart):

Vrei sa ma imbeti cu apa rece? Biserica ortodoxa este societatea comerciala cu cea mai mare afacere din Romania. Ajuta oamenii? Povesti. Da, sunt si preoti in parohii sarace. Dar majoritatea preotilor sunt obligati sa desfasoare activitati comerciale din a caror venituri cea mai mare parte merhe la mai marii bisericii.
Ca sa vezi cum ajuta biserica oamenii am sa-ti dau doua exemple:
1. Am fost nas la o cununie civila. In acel loc este obiceiul a avea cel putin 2 nasi. La terminarea slujbei de cununie m-am dus la preot sa platesc taxa, care era de 50 de lei de nas, dupa cum m-am interesat. I-am intins preotului 100 de lei si m-a intrebat daca celalalt nas vine. I-am spus ca pentru amandoi este suta, dar daca nu este de ajuns sa-mi spuna ca sa dau cat trebuie. Mi-a spus sa ramana asa. Cand finii s-au dus prima data la biserica preotul le-a zis ca trebuie sa mai dea pentru cununie inca 100 de lei, ca unul din nasi nu a platit. Apoi am aflat ca preotul cheltuia banii bisericii cu amanta.
2. Intr-o zona din jud. Bacau doi tineri, el catolic maghiar, ea ortodoxa romanca, au vrut sa se casatoreasca, dar preotul catolic nu a vrut sa-i casatoreasca religios deoarece ea este romanca ortodoxa. Baiatul de obid s-a spanzurat. Ce zici, asta este dragostea dumnezeiasca a bisericii?
Cate case a renovat biserica? A construit biserici dupa biserici. Unde erau inainte 2 biserici acum sunt 8 biserici.
Stii cat costa o masa de post a unui episcop? Peste 150 de lei. Cat costa o masa in spital pe zi? In jur de 12 lei.
Cat priveste religia spusele lui Eminescu sunt cat mai actuale. De ce, daca exista un singur Dumnezeu, sunt atatea religii? De ce, daca Dumnezeu este atotputernic, lasa ca unii oameni sa fie atrasi de persoane de acelasi sex?

| StrongHeart a răspuns (pentru mi25):

Primul exemplu este de blamat, dar al doilea, scuza-ma, nu e vina preotului ca s-a spanzurat baiatul. Fiecare are constiinta lui si nu e ca si cum preotul nu e om si e imposibil sa greseasca, foarte putini oameni ajung la sfintenie, cum a ajuns Arsenie Boca, poate el e unul la 10000.
De asta exista vorba sa nu faci ce face popa, dar sa faci ce zice.
Si ti-am zis, niste exemple negative nu sterg cu buretele tot binele pe care l-a facut si il face biserica. De exemplu, daca vorbim de calugari, acolo ce mai poti spune? Ce interese mai au ei, care isi taie propria voie si renunta la toate lucrurile materiale pentru totdeauna ca sa-i slujeasca lui Dumnezeu atunci cand depun votul monahal?
De ce permite Dumnezeu ce ai zis? SImplu, la inceput sa fost o singura credinta, o singura lege si un singur Dumnezeu, dar oamenii au incalcat sfintele porunci si si-au facut idoli din orice vedeau in jur, din animale sau venerau soarele, stelele etc. si au uitat de Creator, de cel ce da viata tuturor lucrurilor.
Si-au creat ei propriile credinte si l-au dat pe Dumnezeu la o parte si asta a atras asupra lor numai lucruri rele. Se inchinau la idoli, aduceau jertfa prunci, sau cum vedem in trecut cu Sodoma si Gomora a trimis foc din cer pentru ca era strigator la cer cat de decazuti ajunsesera oamenii prin ce faceau, adica oamenii nu mai aveau niciun fel de dragoste si faceau toate urgiile lumii, sodomie, gomorie, bestialitate, etc.
Iar asta doar oamenii aleg sa faca, nu-i forteaza Dumnezeu sa fie atrasi de alt sex, ei insisi o fac cu mana lor, ca au libertatea sa aleaga alt mod de viata, dar nu vor sa se schimbe.
Pentru tot ce facem rau, dam vina pe Dumnezeu. Ca de ce permite asta? Cum ai vrea sa fie Dumnezeu, sa ne forteze sa-l iubim? Ce Dumnezeu atotputernic ar fi ala? Suna mai mult a parinte abuziv. Nu, el ne-a dat libertatea sa fim cum vrem, dar toate au consecinte, de asta ne-a lasat invataturi prin sfinti, sa stim ce e bine si ce e rau, ne-a lasat o constiinta si un inger pazitor, fiecare om are o constiinta, care il mustreaza cand face rau si il multumeste si-l bucura atunci cand face bine.
Dumnezeu ne-a lasat libertatea sa traim asa cum vrem noi, sa alegem raul sau binele. El nu intervine in viata noastra fortat, doar atunci cand ii cerem ajutorul.
Si daca vrei sa stii ce a spus Dumnezeu despre cei care fac afacere din biserica, poti sa deschizi o biblie la noul testament si ai sa vezi ca avea aceeasi parere ca si tine. A daramat tarabele vanzatorilor din templu si i-a alungat si le-a spus "Nu faceti piata din casa Tatalui meu".
Dar sa stii ca nu toti sunt asa, exista si oameni corecti, trebuie doar sa ii cauti bine si sa nu te amagesti ca daca un om e rau sau greseste, inseamna ca toti sunt asa.

| mi25 a răspuns (pentru StrongHeart):

Tu ai logica in ce gandesti sau spui? Daca Dumnezeu este atotputernic, de ce lasa oamenii sa faca altceva sau altcumva decat vrea el? Atunci unde este atotputernicia lui?
Patriarhul actual al Romaniei este cel mai mare afacerist din BOR. De aceea a si ajuns patriarh. Si vii si-mi vinzi gogosi. Toata BOR este o afacere. Stii ce se intampla cu preotii care nu-si indeplinesc planul de venituri? Bisericile au inclusiv plan la vanzarea lumanarilor. Nu-mi veni mie cu povesti, ca sunt documentat.
Cat priveste faptul ca sustii libertatea de a face ce vrea fiecare este o utopie. E doar sa poata explica de ce Dumnezeu nu este atotputernic, el este doar in mintea bigotilor.
Nu zice nimeni ca trebuie ca Dumnezeu sa ne oblige ce sa facem. Nu se roaga oamenii ca Dumnezeu sa le dea minte ce sa faca? Pai daca este atotputernic de ce nu imprima in gandirea oamenilor numai binele. Eu nu ma refer sa ii faca sa faca ce vrea el, dar sa-i faca sa gandeasca sa faca numai bine.
Cat priveste Sodoma si Gomora, am citit o carte scrisa de un american, care explica stiintific ce s-a intamplat acolo. Dar la presiunea bisericilor a fost scoasa de pe piata. Eu nu o am, dar explica cu date stiintifice principalele fapte scrise in vechiul testament.
Cat priveste celelalte lucri pe care le-ai prezentat sunt utopii de om bigot.

| StrongHeart a răspuns:

Si evident, renovarea infrastructurii.
Oricine poate sa vina cu idei bune si promisiuni despre ce are schimba, intrebarea relevanta este cum faci si cum aplici o politica intr-o tara dezbinata de hoti si criminali, plina de oameni care nu mai au incredere in justitie, guvern si autoritate si pe buna dreptate.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Aș incuraja inovația, aș elimina impozitele și aș tripla bugetul departamentului de anti-corupție.
Aș incuraja investitorii, mici și mari.

| sadrian46 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Dacă elimini impozitele, din ce trăiește statul. Ai învățământ și sistem medical gratuit. Fără impozite, din ce îl plătești?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru sadrian46):

Din circulația banilor.
Orice tranzacție va fi impozitată cu doar 5%. Nu 18 sau 30%.
Cetăățeanul Roman este sătul să fie neglijat și neîndreptățit. Fă-l să se mandrească că-i Roman

| sadrian46 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Nu este suficient să fie impozit. Trebuie să fie suficient să acopere chetuielile. 5 % nu este suficient.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O bomba atomica happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As schimba sistemul politic, as pune la conducere un om vizionar, patriot, neinfricat, care tine cu poporul, care sa ne scoata din UE, sa nu mai vina aia la noi sa ne zica ce sa facem si sa propuna o noua lege pentru cei cu pensii mari care ies devreme la pensie si ii gaseste harnicia sa se angajeze si tine locul unui tanar ocupat, impozitarea pensiei cu 75%.

| nukeyly a răspuns:

Data legea tepes in care fiecare angajat in functie publica platit din bani publici(profesor, primar, parlamentar, presedinte, baron, etc) sa raspunda cu tot ce are si cu capul la sfarsit de mandat daca e prins cu pisicu in sac, dar nu inainte sa lucre in folosul comunitatii 30 de ani pe turbo, si cine il judeca daca face rabat de orice fel, probat dupa, il urmeaza.
Sa nu se mai prescrie nici o fapta, indiferent de cand a fost facuta si iar te incadrezi la pct 1.
Asa n-o sa mai fie hoti de frica si o sa emigreze toti afara de voie.

| BaiatulElita a răspuns:

In primul rand lumea sa fie mai buna și sa nu mai existe bullying! Sincer sa fiu degeaba stam aici și scriem ce am vrea sa schimbam ca oricum nimeni nu ia asta in serios și ca cel mai probabil toată lumea da scroll mai jos! Nu va mai fi niciodată generația cum a fost pe timpul lui Ceaușescu! Trebuie sa ne obișnuim așa.

| sadrian46 a răspuns (pentru BaiatulElita):

In primul rand lumea sa fie mai buna.
Și cum o faci să fie mai bună? Predici binele, sau cum?
Pe timpul lui Ceaușescu oamenii erau la fel ca acum, nu s-au schimbat.