| Ferii a întrebat:

Ce se întâmplă dacă iau un enduro înmatriculat și nu mai platesti nimic (in afara ca nu mai am voie sa ies cu ea pe sosea) altceva mi se poate întâmpla?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atata timp cat este inmatriculat va trebui sa platesti impozitul anual, daca nu il platesti vei fi executat silit.

| Ferii explică (pentru Ioandelasal):

Și cum pot sa fac sa nu mai fie? Înmatriculat?

| Ferii explică (pentru Ioandelasal):

Cum pot sa fac sa nu mai fie înmatriculat? Costa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ferii):

Conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
CAP. VI.Radierea din circulaţie a vehiculelor
  "ART. 24.(1)Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate pot depune o cerere privind radierea din circulaţie, al cărei model este prevăzut în anexă, dacă fac dovada depunerii acestora într-un spaţiu adecvat.
ART. 25.(1)Radierea se face pe baza depunerii certificatului de înmatriculare sau de înregistrare şi a plăcuţelor cu număr de înmatriculare ori de înregistrare, după caz, a cărţii de identitate a vehiculului (doar pentru vehiculele înmatriculate după 1 iulie 1993), a fişei de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale, stabilită potrivit legii, ori a certificatului de atestare fiscală, precum şi a documentelor care atestă faptul că a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 24 alin. (1)-(4)."
Nu stiu daca o sa coste ceva, in orice caz va fi o suma mica.