| MisterKat a întrebat:

Ce se poate face in cazul in care am fost "victima" unei fraude prin telefonia mobila? As putea sa sun la Politie, la Investigarea Fraudelor; ori la SRI? Pentru ca stiu cu noua lege se pastreaza timp de 6 luni, nr de telefon si locul de unde am sunat si pe cine am sunat. Ce ar trebui sa fac? Sa sun la Cosmote? Nu mere' de multe ori cand am sunat mi s-a raspuns in mod haios ca " Nu avem ce sa facem! " Ciudat... Chestia este ca eu am fost la Cosmote sa imi modific abonamentul si mi s-a spus ca o sa ma sune cineva de la Cosmote in momentul in care se va efectua operatia respectiva. Asa si este, m-a sunat cineva care dorea sa ii rencarc cartela. Eu zic ca este o mafie in aceste fraude.
O alta intamplare: am trimis un cod la Pepsi, si a doua zi primesc un mesaj ca cica am castigat 2000 de euro + 1 plasma. Eu nu am dat nimic, l-am sunat cu nr. ascuns noaptea si l-am intrebat de face fraude... nu a avut curajul sa raspunda...
Totusi, ceva e la mijloc. si nu miroase a bine. Sigur e o legatura intre aceste momente, am ajuns la varsta de 18 ani si am observat ca nimic in viata nu e intamplator.
Ce parere aveti? Ce ar trebui sa faca oamenii care se afla in aceasta situatie?

PS. Avem pe cineva aici pe site, care lucreaza in domeniul juridic?!
Multumesc! Daniel
PPS.Scuze ca v-am pus sa cititi atat de mult...

Răspuns Câştigător
| valsulnorilor a răspuns:

Regulile sunt urmatoarele:
Trebuie sa mergi sa depui o plangere la Politia de care apartii in care sa descrii pe larg fapta sau faptele si modul cum au decurs acestea, numarul sau numerele de telefon de la care ai fost apelat si astepti sa fii contactat.
Vei fi chemat la politie si audiat cu privire la plangere si la fapta.
Pana aici toate bune.
Vestea proasta:
In general aceste fraude sunt comise de de telefoane ieftine cu cartele sim reincarcabile si astfel nu poate fi identificat apelantul nici in baza cartelei sim si nici in baza telefonului mobil.
Vestea satisfacatoare:
autorii sunt infractori incarcerati in penitenciare si care din dorinta de a avea credit pentru a vorbi cu ruudele si cu legaturile lor infractionale folosesc aceste metode punandu-te sa cumperi cartele si sa ii comunici codul de reincarcare.
De obicei la plangerea depusa se intocmeste un cerc de suspecti si din aproape in aproape se ajunge la autor dar prejudiciul ce ti s-a creat ramane in sarcina ta hotii niciodata nu te vor despagubi. Oamenii sa nu mai fie naivi si astfel nu vor mai ajunge in astfel de situatii.
Daca vrei sa castigi joaca la loto ai mai multe sanse.

5 răspunsuri:
| Wtf9000 a răspuns:

Nu rezolva nimeni nimic, pentru ca in primul rand e vina ta.

| claw_4117 a răspuns:

Din cate cunosc politia "informatica" / fraude etc. ii doare in cot, atata timp cat aceste daune nu se ridica la sume extreme, nu prea ii intereseaza. Cat despre cartele reincarcabile, valsulnorilor are dreptate.

eileen
| eileen a răspuns:

Eu iti recomand sa mergi la politie si sa insisti sa iti rezolve situatia.

| MisterKat explică:

Multumesc pentru sfaturi,... dar sa ne reamintim ca "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul".
Ar trebui puse pedepse mai mari acestor infractori

| rodica_6923 a răspuns:

Dupa cum am inteles i cazut victima unei fraude. eu te sfatuiesc sa anunti la investigarea fraudelor, cel mai corect, si pe viitor nu mai crede in SMS