| SERIALS a întrebat:

Ce stiti de sistemul national de credite de studiu?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Sistemul european de credite transferabile (ECTS – European Credit Transfer System) a fost introdus initial în anul 1989 (într-un stadiu-pilot) în cadrul programului ERASMUS, ca mijloc de promovare a cooperarii interuniversitare, în special din perspectiva facilitarii recunoasterii perioadelor de studiu realizate de studenti peste hotare. În prezent, ECTS a depasit stadiul-pilot, fiind din ce în ce mai mult considerat nu doar ca un sistem de transfer de credite, dar si ca un sistem larg recunoscut de acumulare de credite pentru învatarea continua.Actualmente, ECTS este folosit cu precadere pentru a facilita analiza si compararea programelor de studii urmate de studentii ce realizeaza stadii de pregatire în universitati din afara granitelor tarii de origine. În viitor, se preconizeaza folosirea ECTS pentru toate categoriile de persoane si programe a caror mobilitate se realizeaza în cadrul propriului oras de resedinta sau tara de origine: între doua departamente ale aceleiasi institutii, între universitati si colegii etc. Pot fi de asemenea creditate si recunoscute perioadele de studiu individual sau experienta de munca a unei persoane. În acest context a fost introdus termenul de „Sistem European de Acumulare si Transfer al Creditelor", pastrându-se totusi acronimul „ECTS".

Linkuri utile :
* Art.148 si 149 din Legea Educatiei( nr.1/2011)
* Definitii termeni :http://www.osscluj.ro/download/Regulamente2011/Regulament_ECTS.pdf
*Ghid ECTS :http://ec.europa.eu/education/lifelong-learning-policy/ects_en.htm

1 răspuns:
| niculita4tpu a răspuns:

Si Ministerul Educatiei are site pentru burse si credite. L-am gasit aici: http://www.meritacitit.ro/......-de-studii