| CinevaXX a întrebat:

Ce trebuie sa faci pentru a te stabili definitv in Germania sau Austria, trebuie sa ai la activ cativa ani de munca etc? Ce conditii trebuie indeplinite in acest sens, nu neaparat actele...

1 răspuns:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Despre dreptul de sedere in Germania poți citi aici http://consilierjuridicgermanoroman.com/......-germania/
Și în Austria,
Conditii de intrare si regim de sedere
Pentru a intra in Austria trebuie sa indepliniti urmatoarele conditii, valabile pentru admisia in spatiul Schengen:
* Sa detineti un pasaport / carte de identitate valabila. Valabilitatea pasaportului / cartii de identitate trebuie sa depaseasca cu cel putin trei luni data incheierii calatoriei.
* Sa nu aveti interdictie de intrare in spatiul Schengen (aceasta poate fi verificata de autoritatile de frontiera prin consultarea Sistemului Informatic Shengen).
Pentru a calatori in Austria nu aveti nevoie de obtinerea unei vize. Perioada maxima de sedere pe teritoriul Austriei fara nicio conditionare sau formalitati, doar in baza cartii de identitate sau a pasaportului valabil, este de pana la 3 luni.
Puteti ramane pentru o perioada mai mare de 3 luni pe teritoriul Austriei daca :
* sunteti angajat sau desfasurati o activitate independenta;
* aveti suficiente resurse financiare si asigurare medicala;
* urmati cursurile unei Institutii de invatamant sau de instruire vocationala sau sunteti student. in acest caz aveti nevoie si de o asigurare medicala si trebuie sa fiti in masura sa dovediti ca dispuneti de mijloace de intretinere.
Pentru aceste situatii, aveti mai jos o lista de termeni utili legati de dreptul de sedere :
Anmeldebescheinigung – certificat de inregistrare; este un document de resedinta, obtinut de la autoritatile austriece locale necesar cetatenilor romani care au sosit in Austria dupa 01.01. 2007 si doresc sa ramana pe teritoriul acestei tari mai mult de 3 luni.
Aufenthaltsbewilligung – permis de sedere in Austria; se acorda persoanelor care doresc sa stea in Austria pentru o perioada mai lunga de timp, in interes de serviciu sau la studii.
Ausländerbeschäftigungsgesetz – Legea austriaca care reglementeaza angajarea cetatenilor straini (altii decat cetateni ai Republicii Austria).
Meldezettel – documentul austriac care dovedeste resedinta in Austria. Este foarte important deoarece in baza lui se obtin alte acte sau documente de la autoritatile austriece, precum si de la Sectia Consulara a Ambasadei Romaniei la Viena.
Pentru verificarea conditiilor particulare de intrare si sedere prevazute de legislatia nationala recomandam consultarea informatiilor oficiale furnizate de autoritatile austriece:
* Ministerul Afacerilor Externe al Austriei ( www.bmaa.gv.at )
* Ambasada Austriei din Bucuresti (Telefon: 021-210-0271; Email: bukarest-ob@bmaa.gv.at )
Mari succese!