| Mwvv31 a întrebat:

Ce vrea sa spuna afirmatia: "Dorinta de libertate a popoarelor nu poate fi innabusita de nicio armata a Sfintei Aliante."?

Răspuns Câştigător
| Lawliet14 a răspuns:

Ca Becali e nebun daca nu te-ai prins deja. big grin Glumesc, hai ca-ti zic.

Sfanta Alianta a fost o coalitie creata la initiativa tarului Alexandru I: deci Imperiul Rus, Prusia (adica Germania actuala) si Imperiul Austriac.

La inceput ea trebuia sa insufle dreptul divin (al monarhilor, care era o doctrina politica si religioasa ce privea justificarea unei puteri nedemocratice prin vointa lui Dumnezeu; acesta nu era supus unei autoritati pamantesti ci puterii divine) si valorile crestine in Europa.

Intre timp, ea (alianta) a devenit un adevarat bastion impotriva democratiei, revolutiei si secularismului (separarea dintre institutiile religioase si puterea lumeasca). Acesti 3 monarhi voiau sa impiedice influenta revolutionara pe teritoriul lor, avusese loc Revolutia Franceza intre 1789 si 1799.

Oamenii isi doreau altceva (bine, au si fost impinsi de la spate de francmasonerie pentru ca era planul ei) iar cine a afirmat aceste randuri probabil ca era vreun revolutionar.

1 răspuns:
| RoxiFruit a răspuns:

Wtf?