| OliviaGrig12 a întrebat:

Cei de la InvestCapital Ltd împreună cu Kruk m-ai dat în judecată pentru o datorie la telekom. Datoria este de 1500 lei si stadiul procesului este Fond.Ce urmează? Ce se poate intampla mai departe? Puteti sa ma ajutati cu un sfat?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procesul se va judeca. Daca datorezi suma vor castiga procesul si apoi, dupa ramanerea definitiva a hotararii (prin neatacare din partea ta sau respingerea caii de atac), vor pune hotararea in executare silita, incepand cu poprirea pe venituri (salariu) sau conturi din banci, bineinteles daca n-ai platit de bunavoie inainte de incepere sau dupa inceperea executarii silite.
Daca datorezi suma te sfatuiesc sa platesti acum, vei plati doar datoria si cheltuielile cu taxa de timbru. Daca se vor adauga si cheltuieli cu avocatul si executarea silita s-ar putea sa platesti mai mult decat dublul datoriei, adaugandu-se si penalitati sau/si dobanzi.