Abh
| Abh a întrebat:

Cine ar parasi fara ezitare Romania pentru a merge in strainatate la un job bine platit?

Răspuns Câştigător
| anka a răspuns:

Am colege care au rude plecate in strainatate si nu o duc foarte bine. Multi dintre ei nici nu au bani sa vina in concedii acasa. Sotul meu are doua verisoare cu studii superioare plecate in S. U. A si Germania. Ambele au cate 2 cateodata si 3 joburi. Acolo chiriile sunt foarte mari. Peste tot emigrantii sunt priviti ca si tiganii la noi. Interesant la oamenii astia este ca mai bine rabda umilinte, munci de mizerie, saracie decat sa vina acasa. Acum sa revenim la mine. Eu sunt de cand ma stiu o mare patrioata. Cand eram eleva se canta la inceputul orelor Tricolorul si mai tarziu Desteapta-te romane. Imi dadeau pur si simplu lacrimile. Imi place casa mea, orasul meu, tara mea si nu ma simt bine nicaieri ca ACASA. Viata asta nu se cladeste doar pe bani. Cati nu merg dincolo sa ofere un trai mai bun familiei si te trezesti ca plang copiii dupa parinti ca parintii uita sau nu vor sa se mai intoarca acasa? Cate familii nu s-au destramat asa. Fiecare zice: Mie nu mi se poate intampla. BA DA SE POATE!

24 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt prea batran pentru asta. De altfel, chiar daca as fi tanar, m-as gandi serios inainte de a pleca si as pleca doar daca as avea slujba asigurata si platita in asa fel incat sa pot economisi cel putin dublu fata de Romania. Numai bine!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

As pleca si maine, desi am trecut demult de prima tinerete. Aici, muncesc pe nimic, din care nimic mi-a taiat piticu' 25%, deci, chiar si ajutorul de somaj din tarile civilizate e mult mai mare decat nimicul pentru care muncesc eu aici si din care trebuie sa tin o casa plus un copil la facultate. Si mai stiu si trei limbi straine.

| Bacemi a răspuns:

Eu n-as putea. Cel putin nu acum. Nu intr-un viitor apropiat. Poate pe la 28-30 de ani voi gandi altfel. Sau poate si mai devreme insa numai daca simt ca am un sprijin important.

| anad a răspuns:

Milioane de romani care sunt deja acolo si multi altii care abia asteapta o oportunitate!

| lplostonyou a răspuns:

Sa parasesc eu tara? pentru ce? sa o paraseasca mafiotii astia care au distrus tara asta, ca Vadim avea perfecta dreptate cand se lua de ei si toata lumea il credea nebun, pai uite ca nu e nebun. Dar ar fi trebuit sa construiasca mai din timp puscaria mafiotilor ca va avea destui candidati in toamna cand lumea se va revolta si-i va arunca la propriu afara din birourile lor. Poti pacali un om de mai multe ori, dar nu poti pacali pe toata lumea tot timpul, GATA, TREZITI-VA ROMANI

Răspuns utilizator avertizat
| florin1979 a răspuns:

Eu

| campanario a răspuns:

Eu.Numa' ca eu am parasit'o deja. Sunt plecata de 4 ani, si nu vreau sa ma reintorc, decat in concediu. Nu m-am gandit de doua ori sa plec. Si nici nu regrethappy

| Izaura90 a răspuns (pentru campanario):

De patru ani și nici nu vrei să te întorci? Înseamnă că se câștigă bine la bordel.

| Dove a răspuns:

Daca as fi mai mare as face-o dar m-as intoarce.

| inna a răspuns:

Eu eu eu!

| Ingerasull99 a răspuns:

As vrea sa fiu primul care pleaca, dar nu sunt, dar nici ultimul nu o sa fiu! Sper ca prin octombrie sa plec!

| marya a răspuns:

Eu da chiar as merge de ce nu
in amarta asta de tara cum sa iti faci un viitor(as pleca si de acum daca as putea)

| marya a răspuns:

Eu da chiar as merge de ce nu
in amarta asta de tara cum sa iti faci un viitor(as pleca si de acum daca as putea) diestinatia Anglia

| Ana-Maria94 a răspuns:

Chiar daca aici am familia si prietenii as fii dispusa sa plec in alta tara si chiar astept sa se intample acest lucru peste cativa ani.

| luna a răspuns:

Am 15 ani de cand am parasit Romania si nu am ezitat deloc. La inceput mi-a fost foarte greu fiind departe de familia mea si mereu ma gandeam ca am sa ma intorc curand acasa.Acum am casa mea si un bun loc de munca bine platit.Imi ajut financiar familia ca mi-a mai ramas. Daca m-as intoarce in Romania, ce as face? sau ce ar face familia fara ajutorul meu?

| Blake1 a răspuns:

Eu as pleca, dar nu neaparat pentru un job bine platit, ci pentru a-mi gasi un rost acolo definitiv. cel putin asa gandesc acum

| DnBSniperZs a răspuns:

Yo nas putea, am multi preteni aici si nu stiu engleza

| vip 2010 a răspuns:

Eu... as merge si nu m-as mai intoarce niciodata inapoi straight face...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu totii ne dorim sa plecam afara. Ursul joaca de voie? De nevoie.Pentru un salariu mai bun decent.
Astea din românia nu sunt decente.Este pur si simplu o condamnare la saracie, mai ales batranii sunt prigoniti de soartă.

| nighter a răspuns:

Fara nici cea mai mica remuscare happy

| xxoODarkOoxx a răspuns:

Eu as faceo pentru ca primesc bani multi si pentru ca stiu englezabig grin

| idontknow a răspuns:

Depinde ce job...eu daca plec cu facultatea si se va ivi ceva important nu ma mai intorc decat in vizita la parinti! ATAT! aici nu mai este de trait, ma cuprinde spaima la ceea ce vad, ceea ce se intampla in tara asta! si asa suntem priviti negativ de mai toate tarile! deci...

| Bianca_Irimia_1990 a răspuns:

Depinde ce inseamna "job bine platit". eu am o prietena foarte buna care lucra la o multinationala in Bucuresti si castiga 2.000 de lei si muncea de rupea. acum e model de videochat la www.charmstudios.ro si e super multumita cu cat castiga. mda, cred si eu ca e multumita, ca ia vreo 5.000$ pe luna :P