| TheFuture46 a întrebat:

Codul penal.
Nu am înțeles eu bine, sau toți ceilalți sunt prosti?
Eu înțeleg că cei judecați pentru abuz în serviciu, cu prejudiciu mai mic de 200000 de lei, scăpa de dosar, doar daca PLATESC PREJUDICIUL PENTRU CARE SUNT INCRIMINATI.
Atunci, de ce este așa proasta ordonanța asta?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai inteles bine. Nu stiu unde ai citit tu ca scapa de dosar daca platesc pentru ca in realitate OUG 13 nici macar nu mai incrimineaza abuzul in serviciu daca prejudiciul este sub 200. 000lei. Nu e vorba ca scapa de dosar... nici macar nu se mai face dosar daca pragul nu este depasit.

(1) Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, cu ştiinţă, îndeplineşte un act prin încălcarea unor dispoziţii exprese dintr-o lege, o ordonanţă sau o ordonanţă de urgenţă a Guvernului sau nu îndeplineşte un act prevăzut de dispoziţiile exprese dintr-o lege, o ordonanţă sau o ordonanţă de urgenţă a Guvernului şi prin aceasta cauzează o pagubă materială mai mare de 200.000 lei ori o vătămare gravă, certă şi efectivă a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau juridice, astfel cum sunt prevăzute şi garantate de legile în vigoare, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

OUG este proasta nu numai prin dezincriminarea abuzului in serviciu sub 200.000 lei ci si prin restul prevederilor - scaderea limitelor pedepsei pentru abuz in serviciu, dezincriminarea totala a ministrilor si altor persoane care emit acte normative, abrogarea neglientei in serviciu, stabilirea unui termen pentru denunt de numai 6 luni, etc.
Cei cu preudiciu sub 200.000 nu raspund penal, fapta nu constituie infractiune iar recuperarea prejudiciului s-ar putea face doar pe cale civila.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Revin cu un nou raspuns.
Este asa de proasta incat chiar emitentul (Guvernul) si-a dat seama de aceasta si a abrogat-o prin alta OUG, respectiv OUG nr.14/5.02.2017, publicata in M.Of. nr.101/5.02.2017.

| Dandanache a răspuns:

Sa fie prosti Consiliul Superior al Magistraturii, mediul de afaceri din Romania, ambasadele, UE si toata presa internationala, ca sa dau doar cateva exemple? NU. In concluzie, nu ai inteles tu bine. Arunca o privire atenta peste raspunsurile care au fost date la aceasta intrebare.

| Mihai1810 a răspuns:

Tocmai ce ti-ai raspuns singur: pentru ca scapa de dosar.

| christall a răspuns:

Si soferii care sunt prinsi cu peste 0.8 alcoolemie primesc intre 1-5 ani sau amenda.
Si mai e ceva: favorizarea infractorului nu mai este incriminata pentru sotii sau rude pana la afini de gradul II

| anamariarot a răspuns (pentru christall):

Din asta sa inteleg ca soferilor care au peste 0.8 si primesc doar amenda, nu li se mai face dosar penal?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anamariarot):

Amenda pentru infractiuni nu este contraventionala ci penala, asa ca soferii cu peste 0, 8 alcoolemie au dosar penal, sunt trimisi in judecata, sunt condamnati penal, amenda penala o stabileste instanta de judecata si se inscrie in cazierul judiciar.

| anamariarot a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pfu, m-am linistit. Era putin ambigua formularea, cel putin pentru mine. Multumesc pentru explicatii!