| dnzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Colegii de apartament au băut cu ocazia Sf Mihail și Gavril iar politia a fost sesizată de 3 ori pentru tulburarea liniștii publice. Astăzi m-am trezit cu amendă DEȘI nu am luat parte la petrecere, de fiecare data când a venit politia dormeam iar toți martorii au afirmat că eu nu eram membru al petrecerii. Am in gând să contest amenda însă vi se pare normal să fiu amendat fără să-mi fie prezentat vreun proces verbal? Ba chiar mai mult, sa fiu amendat chiar dacă nu iau parte la faptă?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este normal si nici legal sa fii amendat, daca n-ai savarsit vreo contraventie.
Depune o plangere contraventionala la judecatorie si indica cel putin 2 martori. Plangerea trebuie facuta in maximum 15 zile de la data cand ai primit procesul-verbal de contraventie.

| mihai69 a răspuns:

Nu; fă contestație.

| aditimus a răspuns:

Daca erai in apartament si amenda a fost data pentru toata lumea doar in istanta poti sa dovedesti asta.