leonardk
| leonardk a întrebat:

Conflictele dintre sindicate si guvern nu se incheie aproape niciodata in favoarea sindicalistilor. Credeti ca liderii de sindicat fac doar un fel de valuri in pahar - mascarada de ochii lumii? Ca ei sunt de fapt tot unelte ale guvernului?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mai tii minte, a fost odata o greva mare, mare de tot. Lider sindical era Miron Mitrea, alaturi de Ciorbea. Mai stii cum s-a terminat? Miron Mitrea a intrat in PSD si ulterior a ajuns si ministru' transporturilor. Concluziile te las sa le trahi singur.

mira
| mira a răspuns:

Liderii din invatamant sunt constienti ca nu au o putere prea mare, de aceea cedeaza.Nici profesorii nu rezista prea mult in greva findca sunt saraci. Apoi dupa greva tot ei trebuie sa recupereze materia, ceea ce inseamna eforturi mari. Mira

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

De cele mai multe ori, DA. Adica fac mascarada. DA, sunt pe mana cu anumiti "sforari", gen Hrebenciuc. Dovada este faptul ca foarte multi dintre ei, desi nu au avut rezultate rasunatoare in lupta sindicala, dupa un mandat-doua, candideaza pe listele cate unui partid la o functie publica. Ce-i recomanda?