| SingleForOne a întrebat:

Considerând pensia de urmaș, fiind o porțiune din pensia unui părinte decedat, atât timp cât urmașul face studii în continuare, urmează să îndeplinesc 26 de ani pe 11 septembrie.

Cuponul de pensie îl primesc aproape de data de 5 a lunii, dar se încasează în cardul bancar undeva pe data de 12-14 a lunii.
Voi mai primi acea sumă pe data zilei mele sau nu?

Ar trebui să le trimit înștiințare la casa de pensii, că voi îndeplini 26 de ani?

2 răspunsuri:
| popapopica a răspuns:

Daca in septembrie implinesti (nu indeplinesti) 26 de ani, septembrie va fi ultima luna cand mai primesti pensia de urmas. Nu trebuie sa le trimiti nimic. Dupa CNP stiu ei (ma rog, calculatorul) cand sa sisteze plata pensiei.

| cassyona a răspuns:

Nu trimiți nicio înștiințare ca știu ei. La mine s-a oprit atunci când am făcut 26