| Dana2103 a întrebat:

Consumul in sine de droguri se pedepseste?
Persoana care vinde se stie deja ca nu are accest drept si ca e ilegal ce face
Dar daca vine o persoana si iti da droguri sa incerci, e tot o forma de distribuire deci se pedepseste. Dar faptul ca te a influentat sa consumi droguri nu este ilegal? Daca vine si te indeamna ca eu asa stiam

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se pedepseste, inainte de consum este cumpararea.
Conform L.143/2000, rep. în 2014, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.2.(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea în vânzare, vânzarea, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpărarea, deţinerea ori alte operaţiuni privind circulaţia drogurilor de risc, fără drept, se pedepsesc cu închisoare de la 2 la 7 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2) Dacă faptele prevăzute la alin. (1) au ca obiect droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.
ART.3.(1) Introducerea sau scoaterea din ţară, precum şi importul ori exportul de droguri de risc, fără drept, se pedepsesc cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2) Dacă faptele prevăzute la alin. (1) privesc droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 7 la 15 ani şi interzicerea unor drepturi.
ART.4.(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpărarea sau deţinerea de droguri de risc pentru consum propriu, fără drept, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Dacă faptele prevăzute la alin. (1) privesc droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani."

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Nu ma refer la cumparare ci primire gratuita, ca "donatie" E si asta ilegal?
Stiu ca scrie clar ca este nepermisa detinerea, dar nu se considera detinere daca le am in stomac la modul de consum, nu? Nu ma refer la cazurile alea speciale unde transportau droguri tinandu le in colon, abdomen etc

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dana2103):

Inainte de a le consuma le-a detinut. Sigur ca daca i-au fost administrate fortat nu se considera detinere si nici consum.

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Da,vad ca scrie si de experimentare. deci consumul in sine este ilegal, daca este voluntar