| anonim_4396 a întrebat:

Contractul de drept de autor include toate materialele pe care le face cineva sau toate materialele pe care le face pentru o anumita companie? Poti lucra la mai multe companii prin contracte de drept de autor?

1 răspuns:
| georgehari a răspuns:

Include materialele pe care le faci pentru compania cu care tu, prestatorul, ai încheiat contractul de cesiune a dreptului de autor. Poţi face astfel de contracte cu mai multe companii, dar va trebui să realizezi materiale diferite pentru fiecare companie. Altfel s-ar putea spune că te plagiezi. După ce materialele au fost predate, nu mai ai nici un drept asupra lor (în funcţie de prevederile contractului, dar în România nu se prea negociază acest tip de contract decît în cazul unor prestatori foarte celebri).