| eusebiu27 a întrebat:

Copia legalizata dupa diploma de bac se poate face si de alta persoana? nu numai de persoana titulara diplomei?

15 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Eu știu că trebuie titular

| Furnicuta000 a răspuns:

Iti cere buletinul. Daca gasesti un notar care sa accepte sa faca copie tu fiind cu buletinul altcuiva, nu cred ca e o problema. Nu e ceva chiar asa grav sa faci o copie incat sa trebuiasca sa fie de fata posesorul

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, nu este necesar ca notarul public sa verifice identitatea persoanei ce solicita legalizarea dar este obligatoriu ca solicitantul sa prezinte diploma in original.

| ioana748 a răspuns:

Da,copia se face dupa original, indiferent de cine duce la legalizat documentul.
Trebuie un act de identitate la notar.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

La ce trebuie copia legalizata?
La facultate duci diploma in original, o iei cand termini.
La angajare e suficienta o copie xerox. Verifica ei mai departe ce si cum.

| eliancodrut a răspuns (pentru Furnicuta000):

Iti cere actul de identitate pentru a se nota cine a facut copia, nu pentru a identifica titularul actului. Am facut multe copii ale altor persoane.
Ce zici, daca trebuie sa legalizezi un certificat de deces, se prezinta titularul actului?

| eliancodrut a răspuns (pentru ReddY25):

Ce zici, daca trebuie sa legalizezi un certificat de deces, se prezinta titularul actului?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru eliancodrut):

Actele de studii sunt acte oficiale, cu ele te poti inscrie la facultati, poti comite chiar si fraude. Eu nu m-as simti in siguranta daca cineva ar avea o copie. Ce sa faci cu un certificat de deces?

| eliancodrut a răspuns (pentru Furnicuta000):

Cu certificatul de deces obtii mostenire, daca este sa ma iau dupa tine.
Pai incredintezi actul original unei persoane de incredere: parinte, sora, frate etc. Desigur ca nu este recomandat sa se incredinteze actul original unui necunoscut, desi actele de studiu trec prin mana multor functionari. De aceea cand se fac acele copii legalizate se cere actul de identitate al persoanei care merge la notar, ca sa se poata identifica persoana ulterior, in caz ca este nevoie.

| noelnoel a răspuns:

Nu mi-e clar ce intrebi:
1-daca cineva se poate duce cu diploma ta la notar sa faca o copie legalizata?: nu stiu, dar nu inteleg de ce nu te duci tu pentru asta, e actul tau, iti ia maxim o ora din timpul tau.
2-daca cineva poate merge la liceul absolvit sa scoata o copie a diplomei in numele tau?- banuiesc ca da,DACA se prezinta cu o imputernicire legalizata la notar intre tine si aceasta persoana prin care tu il imputernicesti sa ridice in numele tau o copie sau un duplicat.
insa,din cate stiu, astfel de lucruri trebuie justificate:pierdere, distrugere, furt: cazuri in care intai trebuie sa publici in monitorul oficial pierderea sau furtul, si cu un exemplar al monitorului persoana imputernicita se va prezenta la liceu sa ceara duplicat

| noelnoel a răspuns (pentru Ioandelasal):

Este un act doveditor de studii, cum sa nu trebuiasca sa fie prezent titularul?

| noelnoel a răspuns (pentru Furnicuta000):

Adevarat

| noelnoel a răspuns (pentru eliancodrut):

Spune-mi si mie un astfel de notar, eu pana la 60 de ani nu am intalnit vreunul dispus sa faca astfel de copii.
cat despre certificatul de deces, explica-mi si mie cum poti dovedi in fals calitatea de mostenitor fara sa faci puscarie.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru noelnoel):

Legea nr.36/1995, a notarilor publici, rep. in 2018, cu md. si compl. ulterioare, nu prevede ca este necesara prezenta titularului la legalizarea copiilor de pe inscrisuri.