| ileanaadrianastan a întrebat:

Credeti ca domnul Pavel Corut va castiga procesul cu Becali? Imi doresc nespus de mult ca lucrurile sa se petreaca exact asa. Deoarece asa e firesc. Normal. Omeneste. Galactic. Jignindu-l pe domnul Corut, Becali a jignit intreaga comunitate evreiasca, care crede, aidoma domnului Corut, intr-un D-zeu-Spirit si se indoieste teribil de ascendenta divina a lui Jeshua/Iisus.

14 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Mi se pare anormal ca un incult ca Becali sa arunce cuvinte cu caracter jignitor la adresa unui om de stiinta! Corut a spus doar adevarul, iar Becali, simtindu-se incapabil sa poarte o discutie pe cale amiabila a inceput sa apeleze la vulgaritati. Logic, ciobanul tot cioban ramane. "Lupul isi schimba parul, da naravul ba!" Iisus a fost fiul unui soldat roman, in niciun caz fiu Lui Dumnezeu-Creatorul! Ca tot veni vorba de proces, nimic nu poate fi sigur in aceasta situatie, avand in vedere ca traim intr-o tara corupta unde banul degradeaza tot, iar Becali sta exacerbat de bine la acest capitol.

| liviu00 a răspuns:

@zorialbi
O sa arda in iad toti evreii? De unde stii tu ca "Mesia pe care il vor recunoaste ei din pacate va fi Antihristul. "?

| ileanaadrianastan explică:

Evreii seculari sionisti nu-l mai asteapta pe Mesia. L-au gasit deja in propriul lor creier.

| ileanaadrianastan explică:

Numai un cre(s)tin semidoct isi poate imagina ca al Universului Creator a putut-o fecunda pe d-ra Miriam din Nazaret-ul Galil-ul. Nu se stie cine a facut-o, daca nu a fost sotul ei Josef. Dar in nici un caz nu a fost D-zeu. Trebuie sa fii super nerod ca sa crezi in divinitatea lui Jeshua. Jeshua nu a fost decat un fraier care si-a inchipuit ca este Mashiah. Sionistii, aia care au cumparat Manhattanul, cred ca Mesia e-n fiecare evreu. Ca putem sa ne mantuim singuri de pacatul ala originar. Ca destinul e-n noi. Daca romanii cred contrariul, este problema lor! Ca si tragedia! Si va fi cu adevarat o Tragedie nationala.

| ileanaadrianastan explică:

Oricum am lua-o, dragi prieteni crestini, Gigi Becali a fost cumva profetic in afirmatia sa conform careia romanii vor muri in credinta lor si vor ajune niciunde altundeva decat in...Rai. Crestinii nici nu banuie cat de curand vor ajunge acolo, confirmand talentul de prezicator al lui Gigi. Din punctul acesta de vedere, Becali se situeaza cu cateva clase deasupra doamnei Harra si chiar deasupra lui Nostradamus. Aviz amatorilor! Printre altele, am fost ofiter de contrainformatii al SRI-ului. Iar informatia aceasta este foarte SSID. Adica Strict secreta de Importanta Deosebita.

| ileanaadrianastan explică:

Pavel Corut a castigat procesul cu Becali si lucrurile au reintrat in normalitate. Becali este un tampit cu diploma de habotnic religios crestin si nimic mai mult. Toti cei care cred in divinitatea lui Iisus si in revelatia divina a Thorei pe muntele Sinai sunt usor plecati cu pluta sau dusi cu zmeul. Sarcina noastra este sa ii readucem pe calea cea buna. Noi ne straduim, dar se cuvine sa ne ajute si ei cumva.

| Klara a răspuns:

Bai, eu cred ca tu esti afectata rau de tot de extraterestrii zionisti. Ce tot ai cu Pavel, bravo lui! Jiji n-a jignit nicio comunitate evreiasca, Jiji si-a exprimat parerea de bun crestin. Si fiecare are dreptul de exprimare, atat Pavel cat si Jiji. Dar nu vad de ce pui atatea intrebari legate de Pavel si evre...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai daca tu ai un dumnezeu si corut este profetul sau, asta e. rogate lui, slujestel cu credinta si sa ai o viata frumoasa.banuiesc, ca acest corut este tot fara de pacat si s-a jertfit pe altarul culturii, pentru a ne salva pe toti de ...cine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate am observat ca, aproape legic, pentru fiecare individ educat si de bun simt, care sustine o teorie, ipoteza, etc. aducand dovezi palpabile in sprijinul afirmatiilor sale, exista cel putin zece indivizi care contrazic parerea (parerile) primului fara a avea dovezi, sau sunt hilari in ceea ce sustin, asta atunci cand nu au un comportament agresiv.
NU Pavel Corut, sau eu, sau alti OAMENI rationali, trebuie sa
dovedim faptul ca Iisus NU a fost fiul lui Dumnezeu, ci aceia care
ne impun religia lor,(propovaduitorii religiosi, de orice fel) trebuie
sa ne dovedeasca, faptul ca nu ne prezinta o minciuna frumos
ambalata(biblia).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pavel Corut nu are nimica de a face cu evreii! Pur si simplu gandeste logic si analizeaza fiecare lucru cu detalii marunte. El nu spune prostii, si este atacat, nu gluma! Isus era un drogat, iar Divinitatea are grija de noi, nu ca si Dumnezeul pe care religiile il deformeaza si mint din milimetru in milimetru

| zorialbi a răspuns:

Evreii nu L-au recunoscut pe Iisus Hristos ca Dumnezeu si L-au rastignit. Ei inca il asteapta pe Mesia, fara sa creada ca deja a venit acum 2000 de ani, iar Mesia pe care il vor recunoaste ei din pacate va fi Antihristul.

| zorialbi a răspuns:

@liviu00: nu am spus ca toti evreii or sa arda in iad, numai Dumnezeu stie cine se va mantui si cine nu. Dar evreii nu L-au recunoscut pe Domnul nostru Iisus Hristos ca Mesia cand a venit pe pamant si in consecinta ei inca asteapta un Mesia. Dar inca mai au timp cand sunt in viata sa-si dea seama care este adevarul.
Antihristul se va naste dintr-o femeie desfranata, la varsta de 12 ani va intra diavolul in el si pana la urma va ajunge sa fie inscaunat ca un mare imparat, caruia ne va cere sa ne supunem toti. Uite aici am citit in profetia Sfantului Lavrentie de Cernigov:
http://www.razbointrucuvant.ro/......ulti-orbi/
Uite aici un fragment:
"Antihrist va proveni dintr-o femeie curvă, o evreică dintr-al doisprezecelea neam de preadesfrânaţi. Deja de la adolescenţă se va deosebi de semenii săi prin capacităţile sale intelectuale deosebite, care se vor manifesta la el mai ales după vârsta de 12 ani când, plimbându-se prin parc cu mama lui, se va întâlni cu satana care ieşind din beznă (din adâncul iadului) va intra în el. Băiatul se va cutremura de spaimă dar satana îi va spune: „nu te teme şi nu te înspăimânta, eu te voi înălţa pe tine". Acest copil îi va uimi pe toţi cu inteligenţa sa. Şi aşa, din el va încolţi şi se va coace în chipul omului „antihristul". Când satana va fi întronat, în timpul punerii coroanei se va citi Simbolul Credinţei – Crezul -, dar el nu va permite ca acesta să fie citit corect, iar acolo unde vor fi scrise cuvintele „şi întru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu" el se va lepăda de acestea şi se va recunoaşte doar pe sine. La încoronare, antihristul va avea mănuşi pe mâini, iar când le va da jos ca să-şi facă Sfânta Cruce, Patriarhul va observa că el în loc de unghii are gheare şi aceasta îi va întări bănuiala sa că acesta este antihristul. Atunci Patriarhul va exclama: „Acesta este antihristul" pentru care Patriarhul va fi omorât.

Din cer se vor cobori proorocii Enoh şi Ilie care de asemenea vor explica lumii şi vor striga: „Acesta este antihristul! Să nu-l credeţi!" Iar el îi va omorî pe ei, însă după 3 zile, cu puterea lui Dumnezeu, vor învia şi se vor înălţa la ceruri. Antihrist va fi foarte învăţat şi va cunoaşte toate vicleniile sataniceşti şi va face multe minuni false şi semne amăgitoare. Pe el îl vor vedea toţi şi îl va auzi lumea întreagă (prin televiziune, radio, etc., n. ed.). Pe oamenii săi el îi va ştampila cu semnul său. Însă pe adevăraţii creştini, care i se vor opune, are să-i urască cu ură mare. Atunci va începe ultima şi cea mai mare prigoană a creştinilor care vor refuza ştampila satanei (semnul 666). Prigoana va începe îndată de pe pământul Ierusalimului iar apoi se va extinde pe tot globul şi se va vărsa ultima picătură de sânge în numele Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Dintre voi, copiii mei, mulţi veţi ajunge aceste vremuri îngrozitoare. Ştampila lui satana (666) va fi de aşa natură încât toţi vor vedea dacă a primit omul sau nu semnul satanicesc. Creştinul care nu va primi semnul satanei (666) nu va putea nici să vândă şi nici să cumpere nimic. Dar nu vă pierdeţi nădejdea şi nu vă descurajaţi, că Dumnezeu nu-Şi va părăsi turma Sa. Să nu vă fie frică, nu cumva să vă deznădăjduiţi!"

| Ralucutsa a răspuns:

Ce naiba ai femeie?
Crezi in poponarul ala?
In corut ala? HAI JIJI!

| claudiamiriam a răspuns:

Depinde. Becali o sa castige daca are pile sau da mita. Corut o sa castige daca Dumnezeul in care crede dumnealui intr-adevar exista sau daca o sa se foloseasca de atacurile psihotronice. Eu sunt foarte curioasa, mai ales ca nu prea stiu in ce sa cred: in religie sau in conceptiile d-lui Corut. Deocamdata e 50%-50%, dar daca d-l Corut iese invingator( ca de obicei, de altfel) are o bila alba la mine.