| AndreiRadu5557 a întrebat:

Credeți ca e bine ca Romania devine incet dar sigur o tara asemănătoare cu cele din occident, ma uit la tinerii pana in 40 de ani, care au deja o mentalitate open mind, sunt mai libertini, mai axati pe dezvoltare personala si profesională, fac facultăți, sunt moderni in toate aspectele vietii lor si nu mai traiesc românește ci in stil occidental ce părere aveti, cum va arata România cu acesti tineri?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil ca va arata mai bine, bineinteles daca vor lua doar lucrurile bune de la Occident, nu si lucrurile rele.

| darrio2007 a răspuns:

Imi place că esti optimist. Vezi doar partea bună a lucrurilor.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar cred ca mai trebuie inca 50 de ani pana se vor vedea schimbari occidentale in Romania.
Traiesc de peste trei decenii in occident si eu una, vad mai bine ca oricine diferentele enorme dintre Romania si orice tara occidentala, si-ti spun ca romanii mai ai enorm de multe de invatat, in special tinerii din ziua de azi, care nu au pic de respect pentru nimeni, nici macar pentru parintii lor, fiind puturosi si total incapabili sa vorbeasca corect macar limba romana, sau sa-si ia de munca, ori sa faca ceva cu viata lor.

| AndreiRadu5557 explică (pentru Violleta2022):

Nu trebuie sa generalizam, sunt tineri si tineri, eu cred ca sunt totusi minoritari ca si femeile materialiste si profitoare doar ca sunt mai vocali si au timp de pierdut de aceea se manifesta asa, tinerii buni studiaza si nu prea au timp liber, personal cunosc adolescenti care lucreaza in IT de la 16 ani si studiaza in același timp, depinde unde cauti.

| suntserios a răspuns (pentru AndreiRadu5557):

Eu zic sa nu iei deloc in serios ce zice Violetta. Ea traieste doar acasa la ea, nu cred ca intelege deloc realiatea. Degeaba ne prosteste cu povestea ca locuieste in Austria.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiRadu5557):

Stai linistit, ca asa ca tine mai sunt pe aici useri inceti la minte sau poate cu retad mental, daca sunt total incapabili sa inteleaga ca Australia nu este aceeasi tara cu Austria, desi i s-a explicat de mai multe ori, dar ca si tine cu legatul pantofilor, tot incapabil ramane.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, se schimba niste generații. E evident că se întâmplă schimbări.

| johnnny123 a răspuns:

Ar fi bine să fie așa. Ce e rău în a avea oameni educați și deschiși la minte?

| AndreiRadu5557 explică (pentru johnnny123):

Cand vad Ciolacu premier ma ingrozesc, uite ce conducător are Rusia pai ala e cu 1000 de clase peste asta si in caz de război suntem pa

| AndreiRadu5557 explică (pentru johnnny123):

De aceea sper ca acesti tineri sa iasa la rampa

| johnnny123 a răspuns (pentru AndreiRadu5557):

Haide totuși să nu-i aducem osanale lui Putin, un dictator responsabil de genocid.
Oricât de incompetent și corupt ar fi Ciolacu, totuși nu am auzit să fi invadat vreo țară sau să amenințe lumea cu bomba nucleară.

| AndreiRadu5557 explică (pentru johnnny123):

E vorba de barbatia unui conducător, lăsând la o parte intentiile rele ale lui Putin eu vorbesc de capacități de conducere, tactica, cunostinte militare si lidership, ca sa îi facem fata lui Putin trebuie sa avem conducători cu aptitudini similare.
Iti dau exemplu ca Mahomed al 2 lea sau altii care au invadat tarile romane, erau niste monștri in arta conducerii unui imperiu/stat dar am avut un raspuns împotriva lor desi am pierdut, datorita faptului ca am avut lideri puternici cu un IQ peste medie, din pacate Europa si America sufera in acest moment de lipsă de lideri.

| Hyperion7 a răspuns:

Cum arată in Occident!
Un întreg haos adică! Și asta e doar începutul

| ALM2000RO a răspuns:

Desigur, se vede schimbarea pozitivă. happy

| Marius_Achirei_ a răspuns:

Este important ca acesti tineri sa nu isi neglijeze radacinile si sa gaseasca un echilibru intre traditie si modernitate, intre valorile occidentale si cele romanesti. Astfel, Romania s-ar putea transforma intr-o societate mai evoluata, mai toleranta si mai prospera, care sa pastreze si sa isi promoveze identitatea si valorile culturale unice.

| RazzMTB a răspuns (pentru Marius_Achirei_):

Ai impresia ca-mi pasa de radacini si traditii? laughing

| HumilREALIDAD a răspuns:

Sa speram ca nu se va prelua in totalitate modelul occidental si vom mai avea in continuare dreptul de a spune ce gandim cu adevarat.