| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca montarea de camere de luat vederi in oras (ca in Anglia), ar reduce rata infractionalitatii? Ma refer la mai putine furturi, agresiuni, ignorarea culorii rosii a semaforului si multe altele.
Sau ar fi perceput ca un mijloc de supraveghere si pierdere a intimitatii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Categoric că da.
Așa s-ar mai ține un pic în frâu nelegiuirile.
Sunt împotriva camerelor de luat vederi când vine de intimitatea persoanei (limita bunului simț, la asta fac referire).
Pa, pa.

10 răspunsuri:
| DiMoDi a răspuns:

Vezi de treabă-ţi bro!oh go on Întâi că românul s-a născut poet (şi o lecuţă hoţ)... deci musai ar dispărea în mare viteză camerele cu pricina, fiind mult mai utile la supravegheat curtea vecinului... apoi să nu uităm că românii adoră să fie în centrul atenţiei (memento Big brother)... care pierdere a intimităţii?!?! mai degrabă cred că am fi bombardaţi cu show-uri de raliuri cu maşini fiţoase. că tot nu le face nimeni reclamă. happy

| Criiss16 a răspuns:

Nu cred...cred ca s-ar fura camerele de luat vederi!

daniela
| daniela a răspuns:

Nu stiu daca n-ar gasi si pentru astea o solutie, dar sigur eu m-as simti un pic mai in siguranta, macar psihic vorbind.

| poliana a răspuns:

Eu cred ca a-r fi,, un pic de folos,,. macar vor fi mai indiscreti, sau ai vor putea prinde mai usor si poate vom fi si noi mai in siguranta. dar sunt multi de,, poate,, ...cine stie...

| simpluEu. a răspuns:

Cred ca ar fi o idee destul de buna... dar cu conditia de a le trimite amenda acasa recomandata.(ma refer la trecerea pe rosu). cat despre furturi si alte infractionalitati sa ii ridice din pat.

| bunica a răspuns:

Astia fura si camerele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca introducerea cipurilor biometrice rezolva totul.nu se mai fura, nu semai omoara,, nu se mai violeaza, vom fi supravegeatinon stop.chiar si in pat. dar ne vom vinde sufletele.cred.nu stiu... e cam cu dus si intors.

| simpluEu. a răspuns:

Dambilusca scuza-ma... dar tu chiar crezi ca introducerea cipurilor este o solutie asa buna? sincer iti zic ...decat sa imi introduca un cip in mine mai bine ma omor singur.

| andi a răspuns:

Ar fi excelenta ideea, dar nu uita k traim in romania, tara tuturor posibilitatilor, mie mi-au spart motorul de la barca si faptul era inregistrat pe un calculator conectat la o camera video, dar a doua zi cand am anuntat politia, familia cu filmarea a refuzat sa dea inregistrarea cu toate k, copiii familiei de doctori di sulina " nastase" au vrut initial sa ma ajute in aflarea infractorilor dar parintii lor au spus ca nu vor probleme. vezi in ce tara traim? romania scumpa si draga...de ce nu ne-am nascut noi in ANGLIA?

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Categoric ar fi folositor.