| Danny28 a întrebat:

Credeți că războiul se va extinde în alte țări sau se va termina tot în Ucraina?

29 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca se va extinde, mai ales ca nu cred ca Rusia va ocupa in totalitate Ucraina.

| tonyc7 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar jumatate din ea, sau cel putin o treime, tot o va ocupa!

| Ioandelasal a răspuns (pentru tonyc7):

N-am de unde sti si, asa fiind, nu ma pot pronunta si nici macar n-ar avea rost sa ne dam cu parerea.

| tonyc7 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dupa cum vedem ca evolueaza lucrurile si la cat de incapatanata e Rusia cand porneste la o actiune, cred ca ne putem da cu parerea.

Bula
| Bula a răspuns:

Razboiul din Ucraina este doar un pretext la reasezarea economica mondiala.

| goguPatent a răspuns (pentru Bula):

Și ce o sa se întâmple, o să ajungă Rusia prima economie mondiala? Hai ha ha ha

| Bula a răspuns (pentru goguPatent):

Nu.
Rusia va ramane unul din cei mai importanti furnizori de energie si materii prime.
Tarile asiatice, africane si sudamericane vor prelua "greul" economiei mondiale.

| goguPatent a răspuns (pentru Bula):

Greu sa se întâmple ce zici tu cu niste tari care sunt zero la infrastructura

| Bula a răspuns (pentru goguPatent):

Vorbim peste 5-10 ani...

| Drimmero a răspuns (pentru Bula):

Era nevoie de un razboi pentru asta? Rusia pe termen lung si-a rezolvat economia, vor muri de foame. Europa era rampa lor, ei le bagau miliardele. Daca asta era planul inseamna ca le va conveni rusilor sa fie slugile chinezilor.

| Bula a răspuns (pentru Drimmero):

Razboaie au fost si sunt tot timpul.
Cica, de cand se cunoaste Istoria, n-a fost nici o zi fara a fi razboi undeva pe Pamant.
Asta e Omenirea.
Lumea intereselor.

| mgtow a răspuns:

Nu se stie exact, situatia e imprevizibila

| RAY a răspuns:

În realitate ucrainieni și rusi sunt pe plaja la mamaia,nu e nici un război, totul e inventat de către o albina,pe bune cine are banii de mamaia doar cine avea miliarde de dolari înainte, puțin este taximetristul preferat a ucranieiniilor, le duce la fete, bere mici, aia care au venit în România de acolo, era pentru ca româncele, romani sunt frumoși și oameni cinstiți,, nu te mai gândi, ia o pauza

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acest război nu se va extinde, dar există riscul unui focar de război, Iran cu cuplul Israel-USA. La acesta vor avea interese să participe și alții din jur și se amplifică totul.

| Drimmero a răspuns:

E un razboi mondial rece/indirect. Se poate observa pozitia tarilor pro-Occident si Ucraina care au ajutat tara si au condamnat Rusia, dar si pozitia sclavoilor rusilor care ori au fost de acord cu razboiul, ori s-au abtinut sa nu-i condamne. Vorbim de toata planeta anti-rusia vs 10 tari cel mult care fac jocul rusilor.
E important ca Ucraina sa castige razboiul ca sa le taie aripile, sa-i epuizeze pentru a nu inainta spre alte tari mai mici gen Moldova.
Mie nu imi e teama de rusia, militar i-ar bate pana si Turcia, nici nu are rost sa zic de America, Anglia, Franta ca iau viol rusii, mie cel mai mult mi-e teama ca UE se va destrama, ca blocul european se va rupe, ca vor veni in Europa auristi la conducere, ne vom intoarce cu 200 de ani in urma...

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru Drimmero):

Sa spui ca toată lumea e împotriva Rusiei e simplist. China, India și Brazilia, tari care se afla în topul economiilor globale susțin Rusia. Sa nu mai zic ca sunt sustinuti de puteri militare precum Coreea de Nord ori Iran. Mai sunt și alte tari mai mici care o susțin, inclusiv Ungaria și Serbia în Europa. Deci trăim într-un Război Rece 2.0 și acest război e doar începutul.

| Drimmero a răspuns (pentru Sisiwieuc9):

Chinezii sunt cele ma mari kurwe impreuna cu ungurii. Chinezii stau la panda ca poate-poate ajung si ei numarul 1 mondial din punct de vedere al economiei, militar mai au de baut laptic sa o depaseasca pana si pe Rusia, am vazut puterea Rusiei care se chinuie de 5 luni sa cucereasca o tara mult mai mica, iar lumea chiar se temea de un conflict NATO-Rusia, se stia deznodamantul, daca era convenctional fara nucleare in cateva zile defilau tancurile americane prin Moscova, nici China n-ar avea vreo sansa de una singura impotriva NATO intr-un razboi direct, repet, fara nucleare ca daca se dau nucleare murim toti si nu ar avea nimeni de castigat.
India nu stiu daca e chiar atat de pro-Rusia, e in tensiuni politice cu China si au fost la un pas de razboi, Serbia e irelevanta, e o tara mica la fel ca Ungaria, ungurii sunt niste zdrente in frunte cu Orban al lor, niste sclavoi rusofili. Coreea de Nord si Iran alte glume, daca s-a facut America spre ei se kaka pe ele in pampers, iar Brazilia nu si-ar permite vreun conflict militar, jumatate din populatia tarii locuieste in baraci. Parteneriatul China-Rusia e mai important pentru ca sunt 2 tari cu populatii mari, Coreea de Nord, Iran, Serbia sau Ungaria sunt cantitati neglijabile. Din tot globul sunt maxim 10 tari care il pupa in dos pe putin, restul i-au rupt capul cu sanctiuni.

| Drimmero a răspuns:

Eu chiar ma intreb cat va mai fi suportata rusia sa faca pe kurwa pana sa se intervina militar sa le rupa capul. Ei nu respecta tratate, se p1sa pe toata lumea, au semnat acord de scoatere a cerealelor acum cateva zile apoi ei urmatoarea zi au bombardat orasul port Odesa, ei nu au respectat culoarele umanitare de la inceputul razboiului si a tras in civili, de la inceput tot bombardeaza civili, face crime de razboi, tara asta nu are limite, nu respecta nimic apoi nu isi asuma "noi? Nu...din greseala" din greseala dai niste rachete in blocuri, nu una, ci sute! Acum incepe cu sicanele privind cerealele, pai astia sunt nebuni, daca vor continua asa vor infometa o buna parte din glob inclusiv tari europene, in momentul ala sigur se va pune problema unei interventii Nato.

| OldSoul a răspuns:

Dupa mintea mea, nu ar fi exclus sa se mai extinda.
Dar nu cred ca se va existe in Europa.
Ca daca s-ar extinde in Europa, Rusia s-ar putea astepta sa aiba parte de un contra-atac, si nu cred ca vor sa riste.

| Brizbriz a răspuns:

Da, vin rusii, invata rusa... REPIDI big grin

| 1234568807 a răspuns:

Sa speram ca se termina in Ucraina

| trophin a răspuns:

Războiul în general nu se va termina niciodată. Cel de la est de noi, o sa se piardă cu vremea, când o sa se moara de foame mai mult decât de gloanțe...

| MihaiSpeedster a răspuns:

Eu personal cred că nu. Părerea mea e că scopul lui Putin este impunerea unei noi orânduiri sociale. Putin este crescut și educat în spiritul comunist, și nu ar fi ajuns ce a fost în KGB dacă nu ar fi crezut în comunism. Și nu s-a lepădat de el. Rușii nu s-au împăcat niciodată cu gândul că sistemul lor comunist a eșuat lamentabil în competiția cu capitalismul, și acum se pare că vor să încerce un sistem hibrid, după modelul chinez. În Rusia pluripartidismul politic este o glumă proastă, tot partidul unic conduce, așa cum o făcea pe vremuri Partidul Comunist, fără opoziție. În plan economic, deși inițiativa privată este permisă, marile entități industriale sunt controlate tot de Guvern/Putin prin așa-zișii oligarhi. Dacă ar mai avea 30 de ani de trăit, cred că Putin ar lua-o ușurel, însă are ambiția asta, de a-i rămână numele în istorie, și pentru asta, chiar și războiul e un preț acceptabil.

| gigite a răspuns:

In aceeasi perioada au avut loc trei razboaie /conflicte in zone diferite...

| Sisiwieuc9 a răspuns:

Eu cred ca vor încerca să cucerească Odesa pentru a face joncțiunea cu Transnistria ca după sa anexeze Republica Moldova.

| C0NSTANTIN2021 a răspuns:

28 de războaie, care, împreună, cumulează 182 de ani de conflict...

Asta în intervalul 1945- 2022.

Despre cine e vorba?
Statele Unite ale Americii

| suntserios a răspuns (pentru C0NSTANTIN2021):

Uiți puțin de 2 chestii, cate conflicte a iscat Rusia și cum teritoriile alea au rămas prinse în primitivism și câte țări au rămas libere după conflictele iscate de Sua.

Da e mai dramatic cum ai scris tu, da mai bine, te face sa pari mai inteligent

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru C0NSTANTIN2021):

Deci, din punctul tău de vedere, Rusia e îndreptățită să calce în picioare alte națiuni, pentru că și America a făcut-o, nu? Credeam că rațiunea Rusiei trebuie să fie "Dacă ăia au fost nemernici, hai să fim noi mai buni", nu "Hai să fim și mai nemernici".

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru C0NSTANTIN2021):

Cum naiba 128 de ani de conflict între 1945 și 2022 (adică un interval de 67 de ani)?