| chiftelutacrocanta a întrebat:

Credeti ca Romania e o tara manipulata,amenintata, controlata si stoarsa de averi de catre alte tari mai smechere ale Europei?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In toata istoria omeniri de 8 milioane de anii cei puternici iau calcat in picioare pe cei slabi asta e adevarul adevarat, nici in copac nu era viata usoara si acolo concuram pentru hrana si reproducere, deci da tariile bogate subjugie pe cele sarace

| AlexCristi97 a răspuns (pentru RAY):

Culmea e ca la caderea comunismului noi eram dintre cei puternici. Nu as spune ca suntem storsi de avere de companiile straine deoarece noi le-am dat tot ce au asa ca au tot dreptul. Nu au pus presiune pe noi sa obtina tot ce au ci cei din conducere au acceptat sa vanda tara. In special mumia de iliescu.

| RAY a răspuns (pentru AlexCristi97):

Cine voteaza un hot e tot ca el parerea mea, majoritatea celor votati au dosare penale, nu e vina lor ca sunt votati

| AlexCristi97 a răspuns (pentru RAY):

Mineriada iti spune ceva? Dupa mineriada Romania a fost manipulata rau de tot si spalata pe creier. Si tot asa ajung hotii la conducere pentru ca votantii lor sunt manipulati, altfel spus "prosti, dar multi".

| RAY a răspuns (pentru AlexCristi97):

Dogmatici nu chiar prosti

| AssoX a răspuns (pentru AlexCristi97):

``noi eram dintre cei puternici``? In ce sens eram noi puternici? Tot ce aveam noi mergea la export pe niste sume mult prea mici, in ani 80` Ceausescu facea afaceri doar cu tarile din lumea a 3-a si tarile arabe, evident preturile fiind scazute.Si nici din punct de vedere militar nu eram prea periculosi.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru AssoX):

Romania are tot ce poate vrea o tara: aur si alte metale pretioase, paduri, gaze naturale, hidrocentrale, rauri, munti, mare.
Din cate stiu, eram cam in top la industrie, agricultura, spionaj... sincer nu ma prea preocupa istoria pentru ca a trecut si greselile au fost facute si am vazut ca nu se prea invata din greseli.
Lumea a 3-a, mda... tarile arabe unde abunda petrolul? Ceausescu facea comert cu cersetorii? Facea cu cei care inoata in bani, ei sunt lumea a 3-a pentru ca exista prapastia dintre bogati si saraci. Nu facea comert cu somalia. Militar nici nu aveam nevoie asa de mare cat aveam Rusia in spate.
Stiu ca perioada comunista e privita foarte rau, dar daca dupa trecerea la libertate se pastrau lucrurile construite in comunism, tin sa cred ca faceam si noi parte din asa zisul "bloc vestic".
Si referitor la "tot ce aveam noi mergea la export pe niste sume mult prea mici" acum ce putem spune ca trimitem la export pe preturi bune? lemn, jalnic. Automobile? cumparate deja de straini. Aur? aproape ca ne-a fost furat daca nu erau protestatarii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Http://www.citatepedia.ro/comentarii.php?id=99099

Nu cred ca putea s-o spuna cineva mai bine. :)

| T0T a răspuns:

În mare parte da, asta cred.

| alex495 a răspuns:

Da, in special de Austria ( petrol, OMV) si Germania ( lemn si produse agricole, faina, grau, porumb)

| eluveitie13 a răspuns:

Nu e destul de evident? Da și o să ajungem din ce în ce mai rău.

Răspuns utilizator avertizat
| eluveitie13 a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Nu-mi blamez țara. Chiar o iubesc dar ăsta e adevărul. Și nu vorbesc de rău țara ci oamenii care "ne conduc". Informează-te și o să ajungi la concluzia asta. Și cel mai rău mă îngrozește că toată lumea vorbește despre corupție, că țara se duce de râpă dar puțini sunt cei care iau atitudine. Așa că înainte să spui că îmi vorbesc țara de rău informează-te despre ce spun.

| Google342 a răspuns:

Da..Rusia(Gaz); Austria(petrol); Germania(faina, grau, porumb, gris etc...)

| T0T a răspuns (pentru Google342):

Culmea culmilor e că noi suntem printre puținii din Europa care putem produce cam tot ce ne dau alții însă le plătim printre cele mai mari prețuri din Europa pentru ele(mă refer la resurse naturale).