| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca Romania va deveni vreodata o tara normala? Adica salari / pensii / alocatii normale nu cele de rahat din ziua de azi. O tara curata unde nu mai sunt caini pe strada mai ceva ca oamenii si gunoaie pe multe strazi. Strazi asfaltate nu ca cele din ziua de azi care poti jura ca mergi pe luna cu masina.

26 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cindva. Dupa ce o sa moara vreo 75% dintr-o oarecare generatie viitoare din cauza timpeniei proprii (poate apare vreo moda a sinuciderii si o urmeaza, poate un drog fatal... sau poate ca se vor vinde pistoale la liber fara instructiuni de folosire), iar dintre cei ramasi majoritatea vor fi ok. Marea problema e ca nu exista mijloc. Si nu ma refer la venituri, ci la inteligenta/abilitati. Avem fie cretini care vor sa scoata bani de pe cardurile de sanatate si nu sint in stare sa isi tina minte macar CNP-ul, fie olimpici/copii extrem de bine infipti care inca de la 13-15 ani pot sa iti spuna ce vor face peste 10 ani si isi urmeaza un traseu bine stabilit in viata. Legat de gunoaie... asta pleaca si de la multi dintre noi. Va plingeti, ok, dar ia spuneti voi cind ati ridicat ultima oara o mizerie de pe jos aruncata de altii ca sa o duceti la cos? Eu fac asta aproape de fiecare data cind ies din casa. Chiar daca o picatura intr-un ocean nu e mare fis, ea creeaza valuri intotdeauna, oricit de mici ar fi ele.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

"Va plingeti, ok, dar ia spuneti voi cind ati ridicat ultima oara o mizerie de pe jos aruncata de altii ca sa o duceti la cos? " asa mai fac si eu si crede-ma ca mai multi au fost care au ras / facut misto decat cei care au zis "bravo", ma refer in Romania, aici strazile sunt destul de curate.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu esti la Napoli, nu? Vara-mea cind vine in mizeria asta care e Iasul zice mereu "ce curat e". Deh... Pai vezi? Nu e o cauza pierduta. Deja sintem doi. Si altii ca noi. Totul e ca tu sa faci ceea ce simti ca e corect chiar daca in jurul tau sint o mie care rid de tine.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Eu locuiesc langa Colosseum, si am mai stat si prin alte multe locuri in Roma si mereu a fost curat.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

A, bine, Roma. Asa si eu am fost pe la Milano si era jos palaria. Doar ca Napoli e mai asa... mai romanesc. laughing

| suntserios a răspuns (pentru KodrutZ):

Hai sa fim corecti. Iasul e un oras relativ curat, exista orase (multe) in Romania mult mai jegoase.

iar @Endoryus cand am vizitat Roma mi s-a parut extrem de jegoasa, Metroul nici nu il pot compara cu cel din Romania care e mult mai decent.

Da stiu, Roma are scuza ca e plina de milioane de turisti dar eu zic ca Italia in materie de curatenie nu are nimic peste Romania

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Sa fiu sincer ma cam mira ca na, Napoli e atractie turistica, ar trebui sa fie peste tot curat ca vin turistii. Frumos ar fi sa vina si sa fuga cu gunoaie in buzunare laughing

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Acum cat timp ai fost aici?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum 2 ani

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

laughing, bine ca nu acum 5 ani. ORicum, se mai schimba timpurile cat despre metro nu prea circul cu el. Nu sunt ipocrit sa zic ca peste tot e curat si se poate manga de jos. Autobuzele sunt multe vai mama lor, deseneta si rupte scaunele, in licee e nenorocire. Dar cu timpul am vazut ca se mai schimba lucrurile. Dar pe strazi cum am zis, mereu pe unde am fost e curat. Nu stiu cum e in Romania dar aici nu am vazut femeie/barbat/ copil care la gunoi sa nu puna plastic la plastic, carton la carton etc etc.

| suntserios a răspuns (pentru suntserios):

Si am stat in zona Vaticanului. Containerele de gunoi dadeau pe afara, cartoane peste tot, la colt de strada scaune rupte aruncate pe ici colo, sticle, ziare... Nu zic acum ca era chiar o cocina de porci dar am observat mizeria...

plus in zona Flaminio pe la o gara ceva parca... niste ambulanti din astia care vindeau haine facea o mizerie cu cartoane si pahare de unica folosinta pe acolo...

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

"Si am stat in zona Vaticanului." ai zice ca religiosii lui papa sunt mai bine crescuti rolling on the floor

suntserios
| suntserios a răspuns:

Va deveni... dar cine stie daca o sa o prindem si noi... Oricum din punctul meu de vedere s au intamplat lucruri in ultimii ani. Un exemplu pe care l as da e centrul vechi al Bucurestiului care in ultimii 2 ani s-a schimbat complet de la cladiri la strazi

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Romania e o tara normala dar din afara e considerata ca fiind de rahat dar sa nu uitam ca sunt cetateni romani care spun acelasi lucu stai putin chiar asa e.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Romania e o tara anormala. Nu va realiza politicienii ce au facut. Mai mult o distrug parerea mea Romania a ajuns o tara praf. Du-sa de maneci intr-un tomberon. Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

NU! Numai daca economia va creste si hotia va scadea.Ce vreau sa zic e ca toti bani din impozite si alte taxe sa ajunga acolo unde trebuie.Nu avem de unde sti asta. Mai sunt si datoriile Roamniei la bancile europene si mondiala care cred ca nu va fi achitata niciodata.Stii cum e atunci cand esti prins de o banca.Trebuie facut exact cum a facut Ceausescu. Regim strict, toate prdusele vandute si banii dati la imprumut.Ori noi vrem salarii mari, hotii fura, Nu exclus.Romania nu va iesi din aceste crize, numai daca tara va fi vanduta, sa fie ceva stil colonie. Noi insa pe picoarele noastre nu vom fi bine niciodata.Priveste sistemul, x % din eevi nu pot lua bacalaureatul.Chiar daca sunt copii inteligenti, nu sunt lasati sa ia bacul, introducandu-se in exameen subiecte peste puterile lor. Toti specialisti pleaca din tara, raman inauntru numai medici incompetenti care vestul nu-i primesc.Si astia contribuie la decaderea Roamaniei.Si nu numai ei. Ce vreau sa zic, este ca exista un sistem, tinta lui este decaderea pana la ultimul hal.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

"Chiar daca sunt copii inteligenti, nu sunt lasati sa ia bacul"

Sa fim seriosi, la generatia asta de putori nesimtite afirmatia ta este o gluma buna

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Asta voiam sa mai adaug in comentariu dar mi-a fugit ideea.Da, sunt si niste putori nesimtite cum spui. Unii practic nu vor sa invete, altii sunt lasati de capul lor, parintii fiind plecati inafara.plecatul in afara este alt episod al sistemului bineinteles.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

"Sa fim seriosi, la generatia asta de putori nesimtite afirmatia ta este o gluma buna" amundoi aveti dreptate. tu, intadevar sunt multi puturosi, nu vezi si aici? ii doare mai mult daca cutarica se uita la ei ii place? " si sa avem iubiti peste iubit ca scoala este pentru "loozeri", el, intadevar se baga si multa materie aiura. in Romania am facut scoala pana in a 7 si mereu ziceau profesorii cum multa materie e bagata aiurea nu ne trebuie la nimic

Răspuns utilizator avertizat
| almaz a răspuns:

Bună, de ce vă plângeți pe pensii sau salarii? eu sunt din Moldova, voi știți care-i salariu mediu la noi în R.Moldova? este de 3500-4000 lei, în euro asta-i 180-200 euro, asta-i salariu? "Nuuu" pe când la voi în RO salariu mediu este de 530e, este de 2 ori și ceva mai mare ca la noi, nu vă este destul? poate că eu nu înțeleg ceva corect, vă rog să-mi explicați și mie, voi ce vreți ca să aveți ca și în Germania de 5 mii euro sau ce? sigur că așa nu va fi repede, dar bucurațivă și de asta, macar cât ce cât este, la voi corupția nu-i așa dezvoltată ca la noi, aveți drumuri europene, care-i problema? comparați România de azi cu anul 2007, puține s-au schimbat spre bine?

| nouatigaraelectronica a răspuns:

Foarte tare comparatia "mergi pe luna cu masina" laughing Salariile,pensiile si alocatiile nu vor fi niciodata ca in Germania spre exemplu. Sunt mai multe motive. Nu avem productie ca a lor, ei produc mercedes benz, audi, bmw, vw, camioanele MAN si foarte multe branduri cunoscute. Al doilea factor care influenteaza este coruptia de la noi. Despre curatenie...depinde foarte multe de copii, daca parintii ii invata de mici sa nu arunce gunoaie pe jos, in ritmul acesta dupa cateva generatii se poate schimba ceva in bine. Despre caini, in ultimii ani putem sa spunem ca am trecut la alt nivel, mai bun. Gropile din Romania o sa ramana la fel mult si bine happy

| anonim_4396 explică (pentru nouatigaraelectronica):

"Foarte tare comparatia "mergi pe luna cu masina"" laughing nu e vorba mea. niste prieteni de familie (italieni ) au fost si ei in ROmania anul asta si au zis " puteam jura ca merg pe luna cu masina asa strazi bune sunt" laughing.

| TheKings a răspuns:

Romania s-a facut de ras in toata lumea asta.Pe langa Guvernul nostru de tot cacatul. Poate intr-o zi va rasarii soarele si se va face dreptate!

| anonim_4396 explică (pentru TheKings):

"Romania s-a facut de ras in toata lumea asta" foarte adevarat. pacat ca ies in evidenta numai ce e rau, dar oamenii care muncesc sau ajung sus cu inteligenta lor, nu prea sunt vazuti. aiurea

| Raduuu95 a răspuns:

Din punct de vedere economic Romania este ca si vândută. Pe viitor ne vom muta toti in Spania, Italia, Germania. Din nou punct de vedere educativ... Eu sunt din sud, București, aici prostia, indecența, etc, sunt in floare. Părerea mea... NICI măcar o sansa.