| Alycaaaa a întrebat:

Creditele la banci neplatite deloc in 3 ani se prescriu sau trebuie platite?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a trecut mai mult de 3 ani de la expirarea perioadei pentru care a fost acordat un credit si nu au intervenit cauze de intrerupere ori suspendare a cursului prescriptiei, atunci opereaza prescriptia extinctiva, aceasta insemnand ca banca nu va mai putea obtine executarea silita impotriva debitorului. Vezi Decretul nr.167/1958 privind prescriptia extinctiva. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei ca nici nepotii sa nu poata beneficia de un credit cit de mic n-ai decit sa nu platesti, dar cred ca la prima slujba legala se va interveni cu opriri pe statul de plata.Asa am face toti credite si am ride cu gura pina la urechi de orice institutie bancara.

| jolidon a răspuns:

Pot sa te dea la firma de recuperare si iese aiurea. deci nu nu se prescriu. orice datorie fata de o institutie nu se trece cu vederea, ba mai mult: intri in baza de date ca rau platnic si nu mai poti face imprumuturi de la banca respectiva si se mai pun si penalitati plus ca te trezesti cu recuperatorii la usa. nu stiu daca toata lumea face asa dar bancile si firmele nu lasa de la ele niciun leu.