| vernon1001 a întrebat:

Crezi ca ai si tu o vina pentru situatia in care se gaseste Romania astazi (argumenteaza in cateva cuvinte)?

Răspuns Câştigător
| Licurici_2296 a răspuns:

Cred ca da, chiar daca sunt din Rep. Moldova, am locuit doar 10 ani in Romania, iar acum sunt in Germania.
Fiecare dintre noi are o vina. toti cei care au trecut prin Romania sunt de vina. Ce a ajuns sa fie acum, saraca Romania, e rezultatul nostru, al tuturor, ca intreaga natziune. E vina si celor din secolele trecute, pentru ca daca faceau si ei ceva mai solid, daca se apucau si ei de cucerit si de luptat pentru mai mult si mai bine (zic asta pentru ca in clasa a 4-a ne invatau cat de buni la suflet erau geto-dacii si erau bogatzi si plin de Carpatzi si ei doar se aparau. da, si? stateau in repaus, asteptand sa cedeze turcilor, romanilor. Nu a fost sa fie, pur si simplu, si daca au fost si perioade roditoare, au fost scurte si trecatoare) si daca poate se afla intr-o zona mai convenabila pe Glob, poate avea mai mult succes. Noi, romanii, suntem pur si simplu needucatzi, ca un intreg. O jumatate dintre noi nu constientizeaza, si sunt ori talharii, ori cei talharitzi, iar cealalta jumatate comenteaza pe TPU. dar nimeni nu face nimic. dar pana la urma ce am putea face? eu ce pot sa fac, dar tu?
habar nu am.
imi pare sincer pentru Romania.si chiar nu-mi imaginez cand o sa se termine toata coborarea asta.si culmea e ca nu prea era nici la inaltzime. partea buna e ca inca coboara.
Va urez tarie si putere celor care inca locuitzi acolo! Numai bine!

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, prin neimplicare.
Asa de tare m-a scarbit politica si politicienii incat nici macar nu am mai votat din 1996.

| Arthur a răspuns:

Cei care au jefuit România nu stau în nici un caz pe TPU. Contribuţia mea la această stare de fapt este insignifiantă iar cei care au greşit votând şi prin aceasta dându-le puterea în mână acelor rechini care au înghiţit tot ce se putea înghiţi din economia naţională, nici aceştia nu sunt vinovaţi în totalitate pentru că au fost păcăliţi. Trist este că uităm ce s-a întâmplat, că aplaudăm hoţii care strigă hoţul, şi că mulţi le-ar acorda din nou o şansă, la fel ca şi femeile stâlcite în bătaie de către soţii lor, ieşind din spital se reîntorc la aceştia.

| Bacemi a răspuns:

Vina mea e ca nu sunt inteligent. Nu am curaj domle.

| Hombre a răspuns:

Da am o mare vina si imi reprosez pentru ca nu am fost in stare sa fur pentru ca este la moda si eram in top, aveam limuzina, casoi mare, servitoare, piscina si imi permiteam tot felul de mofturi nastrusnice, dar asa am ajuns unul din cei 4milioane de coate goale si prapaditi care sustine bugetul pentru al dramui dupa poftetele lor acesti derbedei si hoti si cea mai mare suma 3, 5 miliarde euro este in administrarea Elenei Udrea care a intrat in politica cu c***l si si tot asa face si dezvoltare regionala. Aiurea suntem niste naivi, aiuriti, usor de prostit si ne miscam haotic.

| Mefisto23 a răspuns:

Au o anumita vina cei care nu au fost la vot, cei care au votat prelungirea "demagogiei, nesimtirii, ipocriziei etc" in Romania, cei care "au fost sub influenta bauturilor alcoolice ho ho ho" cand au votat. E tardiv oricum. O caracatita o poti omori in ocean, dar in povesti niciodata - mereu ii cresc alte si alte brate.

| Liviu a răspuns:

Well...
Noi suntem nimicuri
Noi vorbim noi ne zbatem ei aplica
Cel mai aiurea
Eu daca as avea o putere i-as trage in teapa pe toti din parlament
Ei au secat tot si baga basini din astea cu " Criza frate"
Sa fim dracu seriosi
Ei ce or zice? ca toti suntem prostii sau nu stim?
De unde frate atata criza'
Orcum legea iese cum vor ei nu cum vrem noi -.-

| Yang a răspuns:

Situatia in care se afla romania in momentul de fata este consecinta actiunilor din 89 sau chiar de inainte.In 89 aveam cativa ani si ma uitam la tv ingrozita cum il executau pe ceasusescu, fiecare presedinte pe care romania l-a avut a luat cu el cate o bucatica din aceasta si am ajuns in momentul de fata ca nu mai este ce lua.Si nu vorbesc numai de bani, de furat, de orice smecherie care s-a facut ci de noi ca oameni de fiecare data increderea noastra in cineva a scazut, increderea ca va fi mai bine.Eu merg la vot cu gandul ca votul meu este important, ca eu am o contributie chiar daca este mica, ca e decisiv ceea ce fac eu ca cetatean, important, si ajung acolo dar stii ce gandesc? ca trebuie sa aleg dintre toti pe cel care va fura, insela, minti mai putin.Asta este vina noastra ca mergem sa ne votam singuri aceasta condamnare. O parte din vina o au ei o parte din vina noi.

| vernon1001 explică:

@anonim
Sunt vinovat si eu. Sunt vinovat pentru ca am fost indiferent. Sunt vinovat ca nu am avut reactie la lipsa de reactie a celor de langa mine. Sunt vinovat pentru ca am crezut ca nu pot sa fac nimic. Sunt vinovat pentru ca am ales sa fug.

| Incubus a răspuns:

Poate ca da dar :
crezi ca are romania vreo vina pentru situatia in care ma gasesc eu acum(argumenteaza si tu daca poti)

| Hopeless a răspuns:

NU CLAR! sunt prea nesemnificativ pentru aceasta tara, se spune ca problemele incep de la baza(radacina) insa in cazul nostru cred cu tarie ca probleme au inceput din varf.atata timp cand nu ai o conducere buna navighezi in abis. sper ca intelegeti happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am o vina foarte mare.am inchis ochii la toate crezand ca nu e treaba mea.am avut convingerea ca fiecare munceste cinstit, si-si face treaba.acum am convingerea ca in afara de cei care chiar au muncit vai de mama lor, numai apa si transpiratie, si cu bani putini, ceilalti au furat legal din banii tarii huzurind de bine si tipand acum in gura mare ca nu mai ce fura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am facut datoria. Am muncit. Am fost cinstit.
Am fost la vot. Am votat de fiecare data cand erau organizate alegeri locale, nationale, prezidentiale, etc.
Am vorbit cu cei din jur pentru a le schimba parerile personale despre cum trebuie sa fie un cetatean "complet".
50 la suta (aproximativ) din cei cu care am stat de vorba il au pe NU in gura: eu nu pot schimba nimic, eu nu contez, eu nu merg la vot.
Vina mea este ca nu am fost mai convingator si ca nu m-am implicat mai mult.
Dar tu, Vernon1001?!?

| lol1232 a răspuns:

Nu stiu poate ca am si eu dar ce ai putea raspunde.

| Alex Ionescu a răspuns:

Fiecare roman este de vina deoarece nu a emigrat la timp. Acum pensii si salarii taiate, in curand intretinerea la bloc mare, impozitele mari. iar cei care nu au avut nici oportunitate sa plece.naspa.,, Sa-ti fie rusine Dinu Patriciu" Traian Basescu. clar