| eurobert a întrebat:

Cu cate luni inainte de implinirea varstei de 14 ani imi pot face buletinul de indentitate?

Răspuns Câştigător
| Lora a răspuns:

Eu l-am scos cu o luna si 5 zile inainte de a indeplini varsta de 14 ani, dar l-am putut scoate pentru ca imi trebuia pasaport sa merg la parinti in strainatate si ca sa nu mai fiu trecuta pe pasaportul altcuiva, seful de post mi-a dat voie sa imi fac buletinul inainte de termen si automat si pasaportul.

7 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus!
In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani pentru obținerea primei cărți de identitate.
ttp://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Nu contează ce a ales, @ExpertaTPU, important este că știe și varianta corectă, acesta este și menirea noastră până la urmă.
O zi cu mbet să ai!

| misterioaѕa a răspuns:

Buna.
Nu trebuie sa-ti fac buletinul inaintea implinirii anilor, este o prostie, cand eram mica si aveam 14 ani, am fost sa`mi fac buletinul, iar un baiat de acolo nu avea inca 14 ani si l`au dat afara!
Conform OUG nr.97/2005 privind actele de identitate, art.14, al.1 (introdus prin L.nr.290/2005) minorul trebuie sa se prezinte pentru obtinerea cartii de identitate in termen de 15 zile de la implinirea varstei de 14 ani.
rtea de identitate se face la SPCLEP(Serviciul Public Comunitar Local pentru Evidenta Persoanelor) in raza caruia ai domiciliul.
Pa, pa.

| misterioaѕa a răspuns:

@IMPERIA Asta am spus si eu dar vad ca el a ales raspunsul incorect...

| iuli a răspuns:

Din cate stiu eu nu ai voie sa-ti faci buletin decat dupa ce ai implinit 14 ani.

| lightblueC a răspuns:

Cu o luna, sau cateva saptamana. inainte. Daca ai nevoie de buletin neaparat, il poti face si mai devreme. Esti amendat doar daca ai implinit deja 14 ani si nu ai inca buletin.

| Inna65 a răspuns:

Nu trebuie sa il faci cu nu stiu cate luni inainte...
poti sa il faci si dupa ce ai implinit, dar trebuie sa mergi in decurs de 30 de zile.
eu de exemplu am mers dupa 4 zile de la implinirea celor 14 ani, am depus actele si mi-au facut poza, iar pe urma mi-au zis sa merg peste doua saptamani dupa buletin. sper ca am fost de ajutor. funda?big grin