| danicristian a întrebat:

Cu categoria A2, aproxmativ ce capacitate cilindri ar trebui sa aiba mototrul pe care pot sa -l conduc? Adica de 49, 125, 200 cm3 sau cat o fi. Nu vreau raspunsuri despre raport putere/greutate sau de genu, doar de cat ar putea fi motorul.

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Cat timp are 46 cai (35kw) sau daca este limitat, inainte de limitare nu a avut peste 2x35 (70kw) nu conteaza cilindreea

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, la categoria A2 se incadreaza, citez:
"c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"
Fata de aceasta prevedere nu conteaza capacitatea cilindrica, poate sa fie oricat, daca motocicleta se incadreaza in cele 3 conditii prevazute.