| Jager a întrebat:

Cu ce avantaje/dezavantaje vin prin noile modificari ale legilor?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Sunt avantajati o parte dintre salariati si pensionari, respectiv salariatii incadrati la salariul minim si pensionarii care au pensia peste 1.050 lei.
De asemenea sunt avantajati, desi cu putin, cei care plateau taxele eliminate prin L.1/2017, mai ales cei care ar fi avut de platit timbrul de mediu pentru inmatricularea masinii.
2.Dezavantajul provine din faptul ca nu sunt prevazute venituri din care sa fie acoperite toate taxele si maririle de salarii si pensii, asa ca s-ar putea sa creasca deficitul bugetar, sa se micsoreze investitiile din buget si sa creasca datoria publica.