| anonim_4396 a întrebat:

Cu cine sa votez duminica?
Sa va spun ce e important pentru mine:
- sa avem un guvern cat mai repede posibil;
- sa NU avem alegeri anticipate, deci inca un an de haos;
- tara mea sa fie reprezentata bine in strainatate. Vreau un presedinte care nu se face de ras cand vorbeste limbi straine. Daca se poate, si un premier asemenea;
Asadar, cu cine sa votez? Cu Traian Basescu sau cu Mircea Geoana?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
17 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu te indemn sa nu votezi cu Traian Basescu, dar nu pentru aceste argumente, deoarece:
- un guvern vom avea, indiferent cine iese presedinte, important e ce nume vrem sa auzim in acel guvern
- nu vor fi alegeri anticipate nici daca iese Basescu, pentru ca PDL s-ar alege cu mai putine mandate decat are in prezent
- sunt convins ca numai noi romanii am ras atunci cand Iliescu sau Basescu au vorbit engleza, chiar daca accentul era foarte prost. De altfel unui american i se va parea aproape la fel de ciudat accentul unui britanic, iar acest lucru mi-a fost confirmat de un profesor american de literatura, nascut la New York. Iar pentru cei care asculta, oricat de prost ar vorbi un presedinte strain, este mai important ca reuseste sa se faca inteles in acea limba.
Ganditi-va doar cat de impresionati suntem atunci cand ambasadorul Statelor Unite stalceste cateva propozitii in limba romana sau cand un oficial strain sosit in Romania se chinuie sa rosteasca un "buna ziua".
M-am cam intins cu teoriile, puteam sa ma rezum la a spune ca presedintele si premierul au la dispozitie translatori atunci cand merg in strainatate, deci nu trebuie nici sa stie o limba straina si nici sa se faca de ras daca asta considera.

| Arthur a răspuns:

Limbile alea straine de care vorbesti, pe noi cei din tara nu ne incalzesc de nici o culoare.Intre Iliescu si Traian Basescu e urmatoarea diferenta : Iliescu vorbeste foarte bine lb rusa iar Basescu vorbeste binisor engleza. Stabilitatea aia pe care o insinuezi e la fel de valabila ca orice coalitie (la noi in Romania nici coalitiile dintre frati nu tin)nemai tinind cont ca asta nu e o coalitie ci un adevarat ghiveci.Ar trebui sa fiu dusa cu pluta sa cred ca atatea partide cu atatea doctrine si interese diferite vor incapea sub umbrelutza subtire rau de tot a lui Johannes.Ca sa fi avut sansa de castig Johannes ar fi trebuit sa aduca in Romania Bundestag-ul.hee heeAsta e praf in ochii lumii, singurul lucru care ii uneste e dorinta devenita obsesie de al da jos pe Basescu.Pariez ca, daca Basescu l-ar fi propus pe Johannes nu ar fi primit aprobarea lor. M-ar fi ingrijorat foarte mult daca Basescu ar fi fost laudat de acesti rechini.
Cum sunt inca cu analizele psihiatrice la zi o sa votez din totata inima cu Traian Basescu.happy

HepHap
| HepHap a răspuns:

@ Cetateanul turmentat

Traian Basescu, of course.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@Martianul

Tu votezi pe liste speciale sau te intorci pana duminica inapoi pe Marte?

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Voi merge la vot si voi vota asa cum am facut de fiecare data, fiecare voteaza cum ii dicteaza constiinta.

| psiholoaga a răspuns:

Regis, fii serios. E o mare diferenta, zic eu, intre accent ciudat si analfabetism total in limba respectiva. Da, pot avea translatori, dar prefera sa isi menajeze orgoliul si, ca sa dovedeasca ei ce buni oratori anglofoni sunt, trantesc cate un "The ducks come from the trucks" si ii lasa pe toti cu gura cascata ca nu inteleg care rate si care camioane in discursul despre originea poporului roman. Deci, "accent prost" e PREA indulgent.
Si, ca sa raspund la intrebare, nu sunt prea optimista in privinta niciunuia, daca treaba cu guvernul se poate rezolva, chestia cu a fi bine reprezentati in strainatate... Ha ha.

| Dragosgan a răspuns:

Cu nimeni. E cel mai bine! Eu as fii vrut sa votez Adevarul, dar vad ca nu mai candideaza de mult!

| clauss a răspuns:

Am tinut mult sa votez cu crin antonescu, credeam ca e un om perfect din toate puctele de vedere, il ataca pe basescu, s-a luat de geoana, credeam ca in sfarsit a aparut cineva corect. dupa cele intamplate si vazand cine de fapt e in spatele lui, raman pe mana lui basescu, cel putin asta e singur si nu ii dicteaza altul ce sa faca

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai 18 ani, poti vota.
Voteaza cu cel care a inceput reformele, si impotriva carora sunt toti ailalti. Asta daca vrei sa ai o viata buna si sa nu platesti toata tineretea ta dobanzile de la imprumuturile pe care ar putea sa le faca cei care vor sa renunte la acordul cu FMI, de pe piata privata externa. Curaj, ma bucur ca esti interesat de vot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Traian Basescu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa il votam pe Geoana indiferent daca ne place sau nu. Nu putem sa cadem pe mana lui Basescu inca 4 ani! Acum, Crin s-a aliat cu Geoana si ca o sa il puna pe Johannis premier tara mai are o sansa! Votati Mircea Geoana!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde e un mare 1-0 pentru Geoana
Fac abstractie de toate scandalurile astea care nu duc nicaieri, eu vreau sa va spun un singur lucru, noi tinerii suntem de 20 de ani doar folositi, apoi ignorati. Cel putin la capitolul asta, apolitic, Geoana are un mare 1-0 fata de basescu: mirceageoana.ro/dezbateri

Programul cu masuri concrete pentru tineri, de care a zis si in dezbatere dar nimeni nu a auzit probabil, pentru ca toti urmariti scandalul, e cel mai important din tot ceea ce ne a adus aceasta campanie. In timp ce in ambele tabere se acuza ca in codru ( si pe buna dreptate) pentru ca peste tot sunt si lichele, omul asta totusi a oferit masuri concrete, care se vor aplica urgent, daca toti tinerii din tara asta, vom avea puterea sa i zicem duminica ‘Noapte Buna’ lui chioru’, care ne a oferit doar scandal, si atat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

GEOANA! votantii lui basescu sunt fie prosti si inculti, fie fanatici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mircea Geoana

| mastermage1 a răspuns:

Cu Goeana ca Basescu ne-am plictisit de el