| 6QuasaR6 a întrebat:

Cum ați reacționa dacă ați fi martor la umilirea și subjugarea unei fete de către părinții ei conservatori, tradiționaliști și sexiști?

7 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Vrei un sfat prieteneste?! Nu te bagi,eu mi-am jurat, numai ma bag pentru nici un om, poate sa fie calcat in picioare, jupuit de viu, numai ma bag.M-am bagat o data pentru o femeie care o batea iubitu ei, copila de 20 de ani, iubitu ei, Rrom cu gasca, pustan 20 22 de ani, eu barbat in toata firea, 30 +, o scoate pe aia in oras un tovaras, mie nu imi zice decat ca are gagic, nu ca e rrom. Ne urmareste ala, ne blocheaza, vin vreo 3 masini, toti pustani de 20 de ani, era de ajuns sa ne casapeasca. Numai imi trebuie facere de bine, proasta se pusese in genunchi sa o ierte, asta o scuipa si o batea, m-am bagat o data cu riscu sa mi-o fur iar, apoi am lasat-o sa isi bata joc de ea.Nu merita, de atunci!? Nici ca mai m-am bagat, si nici ca mai ma bag.In ziua de azi, nu merita sa te bagi. Tata mi-a spus sa nu ma bag niciodata cand o femeie mananca bataie pe strada, si el a patit asta, l-a batut pe ala, si aia incepuse sa tipe ca ii omoare barbatu, desi barbatu ei o batea fix in momentu ala.

| Violleta2022 a răspuns:

Mi-as cere scuze si as pleca acasa, fiindca este o problema de familie care se rezolva numai in familie
Faci stanga imprejur si dispari ca nu-i problema ta sa intervii, sa comentezi dar nici sa fii martor la problemele altora.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si cum ar trebui sa-mi dau eu seama ca este o umilire datorita parintilor conservatori, traditionalisti si sexisti, si nu o discutie normala in familia lor, ca urmare a unei probleme de comportament?
Daca as vedea ceva deplasat, nu mi-ar fi rusine sa ma iau de parinti in spirit civic, cerandu-le in primul rand sa nu mai perturbe linistea publica. De acolo, probabil as merge mai departe, cu afirmatii despre felul lui de a fi, si raul pe care i-l face fetei.
Atunci cand am dreptate, sunt destul de rece si direct in afirmatii, ranesc binisor, adica ii pot da de gandit aproape oricui.
Dar cum spuneam la inceput, nu pot sa trag prea usor concluzia ca fata este inocenta, iar parintii nu o lasa sa respire.

| anonimg a răspuns:

Sunt mulți care au dat răspunsuri fără să țină seama de faptul că cei răi sunt părinții fetei, și nu vreunul din prietenii ei sau foști prieteni.
În cazul familiei anunți poliția; bănuiesc că fata este minoră, și deci părinții au o oarecare autoritate dată de statul român.
Poate că nu știm limita acestei autorități, și de aceea trebuiesc anunțate autoritățile, pentru că și pe acestea Dumnezeu le-a rânduit.

La fel ca și femeile când ajung la menopauză și nu se mai înțeleg cu nimeni, tot cam în genul acela ajung și tinerii să nu se mai înțeleagă cu nimeni din casa lor. Bine este ca tinerii să frecventeze biserica, pentru că acolo spiritul predominant va aduce pace și înțelegere. Acolo tinerii vor putea sta de vorba cu cineva despre lucrurile pe care nu le pot discuta cu părinții lor.

Subjugarea și sexismul de care vorbești mă duce cu gândul la o familie de părinți hipioți sau de o categorie din grupul lgbtq. Dacă lucrurile sunt serioase, și guvernul nu face nimic, atunci fata să contacteze www adra.ro și îi va fi acordată în mod gratuit toată asistența de care are nevoie. Dumnezeu spune: "Dau oameni pentru tine, și popoare pentru viața ta." Și în altă parte este scris: "Cine se atinge de voi se atinge de lumina ochilor Lui."
Tinerii să caute să cunoască pe Dumnezeu, și vor găsi un sprijin puternic în El.

| ioana748 a răspuns:

Pai, anunti politia, asistenta sociala.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu m-aș băga sincer, nu e treaba mea. Am pățit-o și eu odată, să ma bag într-o altercație între 2 fete și mi s-a spus fix așa, să nu ma bag că nu e treaba mea. Nu e bine să te bagi, mai ales dacă nu cunoști situația, maxim ce poti face e un telefon la 112 dacă ți se pare că cineva este în pericol real, în rest să intervii la modul fizic, nu se mai merită, de multe ori pici tu de fraier dacă te bagi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum a fost umilita fata, pe ce motiv, da niste detalii si iti zic eu cum sa procedezi?