| DoarOana a întrebat:

Cum credeti ca ar trebui sa arate o societate perfecta?

2 răspunsuri:
| ady2607 a răspuns:

Intr-o societate perfecta ar trebui ca majoritatea indivizilor sa-si asigure continuitatea existentei lor indeplinindu-si atributiile de buni cetateni prescrise in legi, constitutie, moralitate.ideea de dreptate, adevar si liberate trebuie sa domneasca.clasa politica ar trebui sa asigure rolul de luare a deciziilor prin care societatea este ajutata in ansamblu.conceptia de "societate perfecta"este insa o utopie.este irealizabila deorece intotdeauna o sa existe o clasa sau un individ ce se impotriveste sistemului, incalcand si deranjand continuitatea unei armonii stabilite.

| selef a răspuns:

O societate perfecta se afla in cimitir, toti sunt linistiti si tac.