| Mariusssss a întrebat:

Cum credeti ca se va termina situatia din Fukushima - Japonia? Pana la urma omul se indreapta sau nu spre autodistrugere?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Fukushima nu este decât un mic rezultat al îndepărtării omului de Dumnezeu, de natură şi de cumpătarea necesară vieţii.
Nu facem decât să murdărim şi să producem gunoaie într-un ritm din ce în ce mai alert.
Societatea de consum şi aşa zisul secol al vitezei se numără printre generatorii acestei situaţii. Producem bunuri într-un ritm infernal doar de dragul profitului. Aceste bunuri, cu o viaţă din ce în ce mai scurtă, ajung gunoi după scurtă vreme ( unele încă funcţionabile ) îngropând şi sufocând viaţa pe planetă. Atractive, dar de multe ori cu slabă utilitate sau inutile de-a dreptul, cu efecte doar decorative şi kitschoase totodată, ne mănâncă banii, viaţa noastră şi a planetei.
În scurtă vreme se va pune problema supravieţuirii din cauza tuturor acestor acţiuni distructive, care desigur au fost făcute cu bune intenţii dar ştim că drumul spre iad e pavat şi el cu bune intenţii.
Dacă japonezii, care se numără printre cele mai strălucite minţi, cu cea mai bună tehnologie şi cu o disciplină de invidiat şi care îşi cunoşteau problemele legate de cutremure nu au putut face faţă naturii dezlănţuite, oare ce vor face cei mai modeşti din acest punct de vedere?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Energia nucleara este la ora actuala una din cele mai avantajoase surse de energie de care dispunem. Ar fi stupid ca in fata progresului economic sa stea un accident care s-a produs in urma unui dezastru natural imprevizibil de genul celor care se intampla o data la cateva sute sau poate chiar mii de ani.
Mor zilnic mult mai multi oameni pe soselele tarii decat vor muri in urma dezastrului nuclear, dar nimeni nu face nimic in acest sens, iar dobitocii se bucura pentru 10 km de autostrada.

| Vizitiul a răspuns:

Pasim pe caile autodistrugerii demult, dar fara sa fim constienti de asta. Cum se va termina situatia din Japonia? Oare se va termina inainte, odata (cu noi) sau dupa noi?

| Alphawolf a răspuns:

Isi va reveni. Fukushima nu este decat un rezultat al incalzirii globale(stiu, multi spun/considera ca incalzirea globala este o minciuna, dar eu nu ma iau dupa "multi"), iar ghinionul a fost, locul in care este situat acest oras. Marea problema este ca sunt multe orase importante care sunt asezate in apropierea marii. Incalzirea globala este provocata, in special, de consumul de energie. Consumul si gunoiul este problema. Avem noroc ca mai sunt si oameni care gandesc si intr-adevar le pasa. In viitor energia se va obtine cu panouri solare si turbine eoliene. Gunoiul va fi si el exploatat, doar ca ar trebui sa le pese la toata lumea.

| cristi202 a răspuns:

Poate situatia se va termina cu bine pe acolo. Cu bine pentru noi, nu si pentru ei, caci, ca si in cazul Cernobilului, radiatiile vor persista sute de ani de acum incolo, se zice ca se injumatatesc o data la 100 de ani, deci daca acum e de opt ori mai mare nivelul radiatiilor, dupa cum se zice, peste 100 de ani va fi de patru ori mai mare, deci abia peste vreo 400-500 de ani se poate vorbi de radiatii cit de cit normale in acea zona.
Autodistrugerea, tinind cont de ceea ce cunoastem si stapinim prea putin, desi credem ca stapinim bine lucrurile, este un posibil scenariu. In fond, fiecare civilizatie si-a avut inceputul si sfirsitul ei, noi de ce nu l-am avea? Cu ce suntem mai buni ca altii? Omul poate fi si bun, dar si rau, si mai degraba este rau, caci mai usor ii este sa distruga, si chiar sa se autodistruga. Oricum, cu tigara, alcoolul, drogurile, si alte chestii ne autodistrugem incet-incet, fara sa bagam de seama.

| enamel a răspuns:

Hell is on earth.Omul a creeat multe chestii pe care nu le poate stapani, de aceea la un moment dat ne vom autodistruge. daca s'ar intampla la fel cu celelalte atomocentrale, pamantul ar deveni praf cosmic...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu.si nu ma intereseaza.ma inspaimanta,ideea de criza alimentara, si de epidemie sau pandemie, pe langa toate cele ce se intampla de la natura sau facut de mana omului.in general viata in sine sau dumnezeu are grija sa echilibreze balante, pe care noi nu le stim sau nu le putem cuprinde, acestea fiind prea mari.pamantul acesta este viu, si se comporta ca atare.

| anutzica001 a răspuns:

Pai... eu cred ca cei din japonia o sa se indrepte si poate ca si alte tari dar nu toate... cum nr tarilor care nu se vor indrepta nicioadata sau foartye tarziu cand nu o sa se mai poata face nimic, domina pe cele care vor pot si merg spre indreptare si de asta totul o sa se duca derapa