| BuLaNNNeL a întrebat:

Cum credeti ca va arata Romania in urmatorii 10 ani de zile? (Dpdv realist, fara subestimari, fara exagerari). Eu cred ca va fi prima tara cumparata cu totul ori de Rusia ori de USA.

8 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

No way, nu cred ca prezentam vreun interes prea mare nici pentru Rusia, nici pentru SUA.
Probabil vom fi tot ca acum, dar cu populatie mai putina cu vreo 2 milioane de locuitori, cu multi pensionari, multi asistati social si mai multi analfabeti, cu oameni dependenti de tehnologie si de medicamente, cu o multitudine de festivaluri cretine zilnic, ale clatitelor, ale aruncatul balegii de cal la tinta, ale branzei de burduf, baloanelor cu aer cald etc, dar cu oameni tot mai singuri si mai deprimati.

| BuLaNNNeL explică (pentru Kaℓi):

Sa ne cumpere in sensul ca la noi totul este de vanzare (de la pamanturi, la gaze, curent, apa, a, stai ca pe astia le importam deja) laughing. Doar -2 milioane in 10 ani? Esti optimist/a.

| AndreiWeisz a răspuns:

Ce raspuns infantil ai dat, nu prea le ai cu politica cred laughing Viitorul Romaniei depinde mult de ce vom face si noi la alegerile viitoare si la cele de dupa. Momentan mergem intr-o directie relativ buna ca economie, cea mai mare crestere din Europa, dar daca guvernul continua cu aceste masuri proaste, iar vom da intr-o criza economica. Pe plan extern, Romania si toata zona asta este o mica batalie de influente intre Rusia si SUA. Daca te uiti in jurul nostru, toate tarile au in prezent guverne pro-ruse. Din Europa de Est, doar noi si Polonia mai ramanem mari sustinatori ai SUA, deci aceasta lupta pentru influenta va continua, prin tot felul de manipulari ale presei, prin implicare intr-un fel sau altul in alegeri etc. Avem noroc ca nu avem niciun partid pro-rus declarat, dar nu se stie niciodata. Sansa pe care putem miza, daca nu se va ajunge la vreun conflict armat in Europa (iar, nu se stie niciodata) este sa fim o regiune de stabilitate in zona, in special in Balcani, dar chiar si Europa de Est. Usor usor, nationalismul incepe sa creasca, iar in Polonia si Ungaria e chiar la cote alarmante, UE ii ameninta de ceva timp cu sanctiuni grave pentru politicile de extrema dreapta. Noi nu avem asa ceva (cel putin inca), deci avem sprijinul UE in acest sens, avem si sprijinul americanilor fiind inca o tara aproape in totalitate pro-SUA. Avem toate cartile ca sa crestem sanatos, sa ne dezvoltam. Asta vrem si noi, asta se vrea si pe plan extern, tarile care au fost la granita mereu au putut creste mai repede (vezi exemplul Germaniei de Vest sau Finlandei dupa WW2). Deci sanse avem destule, depinde de cum ne vom guverna.

| BuLaNNNeL explică (pentru AndreiWeisz):

Nu le am, dar ce dracu de crestere vezi tu cand dai cu aproape 3 lei ma mult pe un pachet de unt, un ou e 75 de bani (parca)? Ti-au dat pe-o parte si-ti iau pe 5 parti (tactica) laughing. Pai cum adica ce vom face la alegeri? Toti injuram ciuma rosie, la alegeri astia castiga mereu, cum se face? Cum se face ca "voteaza" si oamenii decedati? laughing

| AndreiWeisz a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Dai cu 3 lei mai mult pe un pachet de unt comparativ cu anii 90 sau cand? laughing Comparativ cu anul 2010 sa zicem, eu cred ca este mult mai bine situatia. La alegeri baiul nu e ca voteaza decedatii, baiul e ca noi tinerii nu iesim sa votam. Cand lasam doar batranii sa iasa la vot, se intampla asta.

| BuLaNNNeL explică (pentru AndreiWeisz):

Comparativ cu anii 90? E vorba de vreo luna-2 laughing. In ianuarie mai vine inca un val de scumpiri, cat ti-au pus la salariu, 10 lei? laughing crestere economica nu gluma, cat dai in plus fata de ultimile 6 luni? Vreo 25-50 daca esti un simplu om si nu sportiv, sa-ti trebuiasca alimentatie calumea, facturi, mai vorbim? laughing cresterea economica e doar teorie pentru creduli, ca astia de la banca (vino fa-ti imprumut la noi si primesti 500 de lei bonus la 10.000 lei imprumutati, dar tu le dai inapoi 15.000 rolling on the floor. )

| AndreiWeisz a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Economia unei tari nu se raporteaza la ziua de ieri, credeam ca ai realizat asta pana acum. Sunt sportiv, stiu foarte bine cat costa alimentatia plus suplimente.

| Knu a răspuns:

Daca nu facem nimic in privinta asta, rau. Foarte rau.