| BeingSelfless a întrebat:

Cum este un angajator sancționat dacă nu plătește pentru fișa de aptitudini de la medicina muncii pentru viitorii angajați, în schimb, le spune acestora să plătească "dacă doresc să se angajeze la ei"?
Conform codului muncii, art 175, alin.1-4.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Art.175 nu se refera la obtinerea certificatului medical pentru angajare ci se refera la obligatii ale angajatorului si salariatilor dupa angajare, respectiv in perioada cat angajatii efectueaza munca.
Asa fiind angajatorul nu are de ce sa fie sanctionat si nu este sanctionat daca nu plateste controlul medical si analizele necesare pentru angajare.

| eliancodrut a răspuns (pentru Ioandelasal):

Poate fi tras la raspundere de ITM si de CNCD.

2 răspunsuri:
| eliancodrut a răspuns:

Nu este art. 175. Citeste la https://viasante.ro/examinarea-medicala-la-angajare/.
Ca sa te angajeze, poti plati si apoi faci cerere la angajator sa-ti restituie banii. Daca nu vrea, poti obtine banii in instanta, dupa ce ai reclamat la ITM.
Dar pot urma si repercursiuni.