| NewChangeSociety a întrebat:

Cum încurajați munca și nu cerșetoria și puturoșenia? Nu ar trebui încurajată prin salarii mai mari și un nivel de trai mai bun, pentru a avea stimulente să te duci și a doua zi la muncă? Generația Z a înțeles că nu trebuie să mai lucreze pentru nimeni. Ne învârtim într-un cerc vicios în care omul de rând muncește până la epuizare și primește doar firimituri- (osul de la pulpa)- pulpa o mănâncă boierul.

Răspuns Câştigător
| LegiuitorulInfractorul a răspuns:

Salut, intrebarea ta e foarte buna, am sa iti dau un raspuns pe masura.
Munca se incurajeaza prin exemplu si prin a demonstra ca este necesara supravietuirii societatii. Munca in sine nu este un mijloc de a face bani, ci un mijloc de a mentine o societate sanatoasa. In ceea ce priveste munca ea de regula este privita precum o activitate ce ar trebui sa fie intesa fizic, insa datorita acestei perspective, tinerii sunt descurajati sa inceapa afaceri online sau astfel de munci ce presupun mai mult scrisul pe tastatura si click-uri cu mouse-ul. Asa cum putem aprecia poetii nostri precum Mihai Eminescu, asa ar trebui sa apreciem si fiecare copil care reuseste sa foloseasca calculatorul pentru a monetiza abilitatea lui mintala. Generatia Z nu este neaparat lenesa, ei au momentan avantajul unui tampon de bani oferiti de parinti care au prins o vreme mai buna fata de ce era in trecut. Tamponul asta de bani se va duce si astfel vor fi nevoiti sa se angajeze si sa caute joburi. E doar o chestiune de timp. Mereu oamenii au criticat generatiile anterioare ca fiind mai lenese, insa adevarul e ca munca pur si simplu a devenit mai intelectuala decat intens fizic, si cu toate astea ne prostim pe zi ce trece. Asadar nu va fi un cerc vicios permanent, ai rabdare o generatie si ai sa vezi ca de nevoie o sa munceasca, iar copii lor vor parea cei lenesi si la randul lor si ei o sa munceasca si tot asa. Insa e clar ca din perspectiva celor mai in varsta anumite elemente ale vietii par mai usoare, spre exemplu pentru bunicii nostri era un efort monumental sa aiba un televizor, si daca te vede pe tine ca il gasesti pe la gunoi o sa creada ca cei din ziua de azi au o viata super usoara.

15 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Arata-mi tu mie pe careve din Generatia Z care munceste pana la epuizare rolling on the floor

Eu vad oameni care au mers la facultate la un profil gen "studii culturale irlandeze" doar ca sa se sparga in fiecare seara si sa se joace pe PS4, apoi sa ia 5 la toate examenele in sesiunea de restante si dupa sa nu-si gaseasca de munca decat la un call center unde stau degeaba 5 ore pe zi. Da, sefule, bineinteles ca sistemul e de vina. De la prea multa munca au scazut salarile.

| Lupică27 a răspuns:

Pai noi inca n-am iesit din mentalitatea comunista, la noi inca este incurajata munca fizica pe bani putini, daca lucrezi de la birou sa zicem si faci multi bani esti vazut ca ''lenes''.

| LisaJulie a răspuns:

Aici ai dreptate, mulți bogati își doresc un neofeudalism și ca majoritatea oamenilor săraci sa nu își mai permită nimic ca pe vremuri! Cu cât mai mulți știu cum funcționează banii și vor sa înceapă afaceri independente cu atât nu vor reuși

| MistarGoGu a răspuns:

Pai în tarile " bananiere " și România nu este prea departe POMANA electorala și dependenta oamenilor de TATUC " STAT " este regula!
În România MUNCA unui angajat cu contract este CEA MAI TAXATA din Europa!

| Torrpi a răspuns:

Crezi ca patronii straini vor da romanilor salarii mari? Ei de aia au si venit cu fabricutile lor in Romania.
Solutia ar fi sa redeschidem fabricile romanesti. Dar cine ne lasa? Si cine sa munceasca in ele? Tineretul asta invatat cu bani fara munca? Raul este facut si e ireparabil.

| Torrpi a răspuns (pentru Torrpi):

P.S. Nu dau nimic cersetorilor. Ca sa ii fortez sa munceasca cumva. Dar sunt "crestinii" (cretinii) care dau cu ochii inchisi.

| suntserios a răspuns (pentru Torrpi):

Dar cine te opreste sa redeschizi o fabrica romaneasca?

Si ce, tu crezi ca patronii romani sunt asa de binevoitori sa plateasca salarii duble in piata?

Hahahaha, dicursul tau este pe langa realitate.

Eu zic sa zicem multumesc la cati straini au investiti in Romania si au creat locuri de munca, au ridicat economia, tara si infrastructura.

| Torrpi a răspuns (pentru suntserios):

Cu cat te platesc pentru manipulare?

| Torrpi a răspuns (pentru Torrpi):

Vreau si aeu daca platesc bine. Si jur ca-mi schimb parerile radical, exact ca madame Lasconi.

| suntserios a răspuns (pentru Torrpi):

Ce manipulare boss?
Eu manipulez?

Uita-te pe top cei mai mari angajatori ai sa gasesti
nemtii de la Kaufland
belgienii de la Mega
investitiile francezilor de la Renault la Dacia
nemtii de la Lidl
francezii de la Auchan si Carrefour
austriecii de la OMV...

ce zici de asta?

Pe de alta parte nu a oprit nimeni marile comparii romanesti sa existe. Ca tot acolo in top exista BT, Profi, Dedeman, Rds.

Deci ia zi mai maimutoiule cine si ce manipuleaza?

| goguPatent a răspuns (pentru Torrpi):

Dedeman companie romaneasca plateste mai prost decat Leroy Merlin companie franceza.

Lidl, lant de magazine nemtesti plateste mai bine decat Profi.

Salariile la Dacia de cand e sunt Renault sunt mult mai mari.

Traiasca patronii straini.

| Torrpi a răspuns (pentru suntserios):

RDS nu este romanesc.
Dar raspunsul l-ai dat exact invers.

| suntserios a răspuns (pentru Torrpi):

Știi de la ce vine R din RDS?

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Salariu mare ai daca muncesti si avansezi, problema e ca toti vor salarii mari de la prima luna de munca, desi isi aleg joburi mediocre laughing Cat stii, atat faci. Se fac si nedreptati, dar nici oamenii nu stiu sa-si ceara drepturile.