| dulausmax a întrebat:

Cum mi-as putea recupera copilul care mi-a fost luat de către autoritățile americane pentru ca nu avea vârsta de a merge neînsoțit pe strada. De precizat: Am obținut de curând cetățenie americană si as vrea niște sfaturi. Incidentul s-a întâmplat in Los Angeles, CA.

10 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Din pacate acest lucru o sa il poti obtine doar de la autoritatile americane. Eventual un lawyer specializat.

| rabbit2014 a răspuns:

Cati ani are copilul?

| dulausmax explică (pentru rabbit2014):

| rabbit2014 a răspuns (pentru dulausmax):

Nu prea inteleg de ce 12 ani nu este o varsta de mers neinsotit pe strada. Este ireal sa nu ti- l dea, ca doar esti in nume cu el aveti acte.

| dulausmax explică (pentru rabbit2014):

Pai din cate am aflat in America ai voie neinsotit de la 14 ani...

| rabbit2014 a răspuns (pentru dulausmax):

Aiurea

| Radu284 a răspuns (pentru dulausmax):

Umm, poate asta in California, sau LA. Nu in America. Am vazut si copii mai mici de 12 ani care umblau singuri pe strada (in Pennsylvania). Vezi unde e legea asta (daca exista), si ia-ti un avocat.

| Sicobean_Diana_1992 a răspuns:

Ai renuntat la cetatenia romana, în momentul in care ai obtinut cetatenia americana?

| dulausmax explică (pentru Sicobean_Diana_1992):

Da

| Sicobean_Diana_1992 a răspuns (pentru dulausmax):

Imi pare rau pentru tine, nu cunosc legislatia americana, dar din cate stiu legile lor sunt foarte dure si nu pot decat sa te sfatuiesc sa consulti un legal adviser, parca li se spune, sunt unii care dau sfaturi gratis.