| Dana2103 a întrebat:

Cum poate intra cineva in politica?
Nu cred ca e suficient sa ai o facultate in stiinte politice,sa fim seriosi,la noi nu e asa.
Vreau sa stiu care sunt pasii,nu-mi vorbiti de pile,vreau sa stiu ce trebuie facut, pe langa a avea relatii!
Trebuie deschis un partid? Ce altceva trebuie facut?
Am auzit ca parlamentarii chiar trebuie sa dea o suma de bani, undeva la un milion de euro, pentru a ajunge in parlament.
E adevarat? Pe alte criterii nu ajungi parlamentar?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce castigi daca faci parte dintr un partid? Pai ce sa castigi, locuri pe liste electorale. Iti dai seama ca cel mai importanta la niste alegeri e sustinerea si banii de campanie pe care ii ai. Si fara sustinerea unui partid nu ai nicio sansa.

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te inscrii intr-un partid politic, de regula unul cu posibilitati mai mari de a ajunge la guvernare, dai din coate, coada sau altceva, cauti un protector puternic din partid, caruia ii satisfaci toate cerintele si incet vei avansa.

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Daca vreau sa infiintez unul, ce pot castiga daca am propriul partid?
Sau sunt doar pierderi?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dana2103):

Este greu sa castigi ceva pe termen scurt si chiar mediu. Trebuie sa ajunga un partid puternic, cu alesi la nivel local si central, ca sa castigi ceva.
Pana atunci vei cheltui multi bani si vei depune multa munca.

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Bani pe ce? Pe promovare? Sau trebuie sa fac donatii de caritate ca sa creada lumea in mine?
Nu stiu prea multe, as vrea sa stiu ce castiga si cum castiga partidele bani ca sunt atatea.
Ce fac mai exact ca sa castige bani?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dana2103):

Ar fi bine s-o lasi balta, se pare ca esti prea tanara sau prea neinformata.
Un partid politic presupune organizare, sedii, birotica si multe alte cheltuieli. Subventii de la stat primesc doar partidele care au parlamentari, celelalte trebuie sa se intretina singure, din cotizatii si sponsorizari. Ori este foarte greu sa aduni cotizatii si sa obtii sponsorizari atunci cand tu nu poti da ceva.

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Stiu ce zici. Eram doar curioasa. Poate pe viitor voi lucra in domeniu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te inscrii intr-un partid si pupi in c.ur pana ajungi atat de sus cu pupatul incat ajungi pe lista electorala a unui partid

| Dana2103 explică (pentru suntserios):

Ce castigi daca faci parte dintr un partid?
Ce castigi daca detii un partid?

| sabin89 a răspuns (pentru suntserios):

Nu cred că Alina Gorghiu s-a lăsat pupată unde zici tu.

| Dana2103 explică (pentru suntserios):

Pai cine iti da bani daca infiintezi un partid?

| suntserios a răspuns (pentru Dana2103):

La inceput nimeni. Pe urma statul iti da bani daca ajungi in parlament

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Corect.

| suntserios a răspuns (pentru Dana2103):

Ce castigi daca faci parte dintr un partid? Pai ce sa castigi, locuri pe liste electorale. Iti dai seama ca cel mai importanta la niste alegeri e sustinerea si banii de campanie pe care ii ai. Si fara sustinerea unui partid nu ai nicio sansa.

| Mosotti a răspuns:

Ca sa intre in politica in partide ca lumea, trebuie spaga f mare de ordinul sutelor de mii sau milioane de Euro, merita ca apoi scoti inzecit, nu intri asa usor.

Cand Becali a vrut sa avanseze l-a bagat Base la parnaie abuziv, deci nu merge asa cum vrem noi. Vroia si el la cascaval gros, na. Ca sa ai avantaje trebuie sa intri in parlament ca senator, deputat, nu intri fara spagi grase, fara pile.
Stiu cum merge treaba acolo...

| Dana2103 explică (pentru Mosotti):

Si ce castigi daca ai propriul partid?

| Mosotti a răspuns (pentru Dana2103):

Ai castiga daca ai reusi sa ajungi sus, sa ajungi puternic, pentru asta trebuie bani, si sa fi lasat sa ajungi puternic. Daca iti pui oamenii pe liste si sunt alesi, si intra in parlament, vor castiga multi bani de la stat in primul rand, salarii f mari moca.
Si daca oamenii tai sunt lasati sa ajunga pe listele de vot.
Fondatorul poate candida si la presidentie la o adica. Deci e mult de castigat. Dar f greu se ajunge acolo fara pile mari in politica.

| StrongHeart a răspuns:

Ai nevoie de relatii si talent la minciuna