| neanicu a întrebat:

Cum poate PDL-ul sa fie atat de inconstient, sa fie de acord cu predarea istoriei si geografiei in limba maghiara? atunci de ce nu cerem si noi ca romanilor ce locuiesc in Ungaria sau eventual si Serbia sa li se permita sa invete aceste materii in lb.romana?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mult zgomot pentru nimic! Si totul porneste de la intrebare, care nu este foarte corect pusa.
Nu este vorba de predarea istoriei si geografiei generale in limba maghiara, ci de Istoria si Geografia Romaniei.
Si parerea mea este ca acest fapt este o greseala din partea reprezentantilor PDL, dar explicatia exista: mirosul ciolanului este mai puternic decat orice!
De altfel si multi maghiari au spus ca este o greseala si este chiar in detrimentul maghiarilor acest lucru, mai ales ca ei se pregatesc pentru a lucra, de regula, in Romania si nu in Ungaria.
Mult respect pentru Klara!

| liviu00 a răspuns:

Patrioti nevoie mare sunteti voi laughing.

| liviu00 a răspuns:

@stingofirony
"Tara arde si baba se piaptana". Cu tine in rolul de baba.
Romanii, din ce observ, sunt xenofobi. Inclusiv tu. Probabil ai impresia ca romanica noastra a ajuns in colaps din cauza strainilor. Altfel nu-mi explic de ce esti in pragul apoplexiei la auzul unei vesti atat de nesemnificative.
Totusi, cum ne afecteaza chestia asta? Ce-i atat de abominabil?
Si inca un lucru. La ce-ti foloseste patriotismul? Muncesti mai cu spor? Te sacrifici pentru patrie? Apropo, tu percepi crizele astea ale tale ca fiind forme de patriotism? Inca o data, simt nevoia sa remarc: patriot nevoie mare esti tulaughing

| liviu00 a răspuns:

@Kronstadt
Totusi, esti in stare sau nu sa spui in ce fel afecteaza chestia asta pe cineva? Si nu ultra-nationalism orb. Ceva coerent, rational.

Răspuns utilizator avertizat
| Marcian a răspuns:

Bulapista!
Da domnule tanar(invatator).
Care au fost parintii nostri.
Borospista si Basescu.

| stelianr a răspuns:

Ce ne-a unit dintotdeauna, a fost limba romana.Toti care s-au luptat pentru unirea Principatelor s-au bazat pe limba romana. A incerca de a minimaliza importanta limbii romane este atentat la identitate. Aron Pumnul:"Poporul este trupul natiunii, iar limba este sufletul ei. De aceea, precum trupul fara suflet este mort, asa e moarta si natiunea fara limba" Aveti grija!

| Alyyynu a răspuns:

Frate ai cetatenie Romana, cum sa inveti materiile in limba maghiara?, romana ar trebui sa fie obligatorie si maghiara optional(suplimentar) daca vrea.
ARTICOLUL 13 din constitutie: "În România, limba oficială este limba română" o sa ajung sa ma duc prin covasna sau harghita sa aud "nem tudom romano", e normal?, pai da cum sa nu fie normal doar e democratie si noi nu suntem rasisti nu?

"-Cum te cheama, fiu de dac?
- Ianos, Maria-Ta "

| Klara a răspuns:

Nicu draga, eu sunt unguroaica si sunt mandra de faptul asta dar nici eu nu admit chestia asta. Adica n-au decat sa invete ce vor ei in maghiara, dar in scoli particulare. Atata timp cat traim in Romania ne supunem legilor si limbii nationale... iar daca am avea si fonduri, s-ar construi probabil si scoli private pentru copiii maghiari pe care parintii nu-i invata romana (am avut noroc ca eu am fost invatata deopotriva si cu romana si cu maghiara) din pacate, s-ar construi scoli si pentru rromi si alti etnici, dar lipsesc fondurile. Si atunci toti trebuie sa se supuna...asa e normal. Oricum mi se pare penibil ca si istoria Romaniei sa fie predata in maghiara, e chiar hilar.
Dar orice e hilar in Romania straight face

| ΔH a răspuns:

Eu sunt de acord.
Deoarece fie ca esti ungur, fie ca esti neamt, fie ca esti francez, daca faci scoala in Romania, ai parte de ore de limba materna, si la capacitate dai si examen de limba materna (nu stiu daca si la Bac e la fel).

Si consider ca este dreptul ungurilor sa aiba acces istoria si geografia tarii lor prin scoala pe care o face.
Desigur, ca noi romanii nu o sa facem astfel de materii.

PS.
In caz ca nu ati observat nu-s rasist (sau ma rog, rasist sunt decat cu cocalarii si pitipoancele)

| maria135 a răspuns:

Probabil esti cam tinerel, Romania nu mai exista, primii 2 pasi s-au facut urmeaza fragmentarea tarii noastre intre bulgari, unguri si rusi.ma doare sa spun ac lucru dar e adevarul.vezi explozivnews.ro