| SmallStep a întrebat:

Cum pot afla numarul unui dosar penal din anul 1997 care probabil ca a fost clasat? Si unde e cel mai probabil sa fie gasit? (Fizic sau digital) Sunt fiul persoanei vatamate din acel dosar. Multumesc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Il poti afla de la Parchet sau instanta care a judecat dosarul, dupa numele infractorului sau persoanei vatamate si anul in care s-a inceput urmarirea penala sau s-a judecat si dosarul se gaseste, dupa caz, in arhiva Parchetului de pe langa instanta care a judecat sau in arhiva instantei (judecatorie, tribunal, etc).

| darrio2007 a răspuns:

Incearca pe portal just. Trebuie sa stii numarul dosarului.

| Violleta2022 a răspuns:

Dosarul din 1997 se pote gasi numai fizic in arhivele unui parchet sau a unei judectorii din orasul unde s-a judecat acel caz/dosar, fiindca in 1997 nu exista internet in Romania si nici nu se scanau si arhivau documentele vechi.

| Yaesmin a răspuns:

După 10 ani

| eliancodrut a răspuns:

Pe portalul justitiei gasesti dosarele active si cele care au fost arhivate de mai putin 5 ani. Celelalte la arhiva instantei.