| pbpsi a întrebat:

Cum poti retine cel mai usor texte enorme

Răspuns Câştigător
| chikitoka a răspuns:

Le recitesti pana le memorezi.in fiecare zi .de cateva ori pe zi si nu le vei mai uita.winking. logica e buna, dar retii esentialul. cel mai bine se retine reluand textul de fiecare data.si asociindu-l cu notiuni care iti par interesante.sau mai poti face invata prostindu-te.citeste cu voce tare .ca si cum ai juca o piesa de teatru.sau ai tine un discurs interesant.repeta repeta .si mereu repetahappy... sper sa te ajute cumva ce am spus sau macar sa-ti dea cateva idei ce te vor ajuta la invatathappy. spor!

6 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Le structurezi. Retii ideea de baza si le redai ca o povestire, in cuvintele tale. Doar daca nu e vorba de vreo poezie sau alte citate care trebuie reproduse exact.

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Incearca sa le imparti pe idei logice, si tot prin logica sa le inveti individual, apoi sa le asamblezi pentru rezultatul final.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de creierul uman, care emisfera-i functioneaza mai intens: partea pentru retinerea LOGICA ale informatiilor sau cea prin memorare (vizuala sau auditiva).
Eu nu pot retine nici pe cele scurte, dar nici numerele de telefon nu prea. De acea mi le notez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-i un rezumat. apoi scrie-l de vreo 2 ori incercand sa-l memorezi.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

La ce oare ti-ar folosi retinerea unor texte enorme? ...Nu cred ca cineva ar trebui sa faca asa ceva... Daca ai de invatat o lectie, sau recapitulare, ideea ewste sa citesti in intregime odata textul, sa subliniezi ideile principale... exista multa umplutura prin manuale... apoi cauta sa intelegi logica celor citite, dar ca inceput incearca sa intelegi titlul textului...de acolo prinzi ideea textului.
Dupa ce ai subliniat ideile principale...si ai inteles logica a ceea ce scrie in ele, citesti de 2 ori...nu este greu sa retii... apoi expui cu cuvintele tale ceea ce ai inteles din acel text.
Daca cumva esti la teatru si trebuie sa retii exact replicile...nu mai este valabil ce-am scris mai sus.
Citesti intreg textul, cauti sa intelegi rolul, ideea scriitorului despre personaj...intri in pielea lui...apoi...trebuie sa ai MEMORIE...aici chiar ai nevoie de ea...altfel nu vei invata niciodata rolurile...

| RamonaMn a răspuns:

Facand un rezumat care sa contina ideile de baza.happy