| RazzMTB a întrebat:

Cum putem descuraja parintii din Romania sa-si mai indoctrineze religios copiii? Cand vom incepe sa punem educatia pe primul loc? Nu ma mira ca suntem ultimii in Europa... Mi-e rusine ca sunt roman!

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te poti muta.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu trebuie să descurajam pe nimeni sa facă nimic. Nu sunt pro propagandă religioasă sau ateistă, de niciun fel, sunt pro "fiecare crede în ce vrea si face ce vrea" atât timp cât își vede de treaba lui și nu forțează pe cineva să creadă în ce nu vrea.

| Robert2526 a răspuns:

De ce iti pasa asa de mult de altii? Nu sunt religios, chiar din contra, dar nu e treaba nimanui din exterior ce fac oamenii. Eu nu cred in Dumnezeu dar nici nu imi pasa daca altii cred. Una dintre caracteristicile unui om non religios este deschiderea si intelegerea pentru restul oamenilor. Daca vrem sa ii schimbam pe cei care cred, atunci inseamna ca problema e la noi. Sunt liberi sa creada in orice doresc ei

| EestiSodalane a răspuns:

Dacă ți-e rușine că ești român ușa e larg deschisă, ocțidentul te așteaptă cu brațele deschise. O să plângem noi după tine, dar la un moment dat o să ne resemnăm. Între timp eu abia aștept să fiu părinte ca să-mi îndoctrinez religios copiii. Și tu n-o să poți face absolut nimic să mă oprești happy

| RazzMTB explică (pentru EestiSodalane):

Aia e partea proasta... ca va si inmultiti

| EestiSodalane a răspuns (pentru RazzMTB):

Și încă cum! laughing
Eu și logodnica mea vrem cel puțin 4 copii

| 1onur a răspuns:

Să-ți fie rușine dacă nu crezi in Dumnezeu să-ți fie rușine dacă îți este rușine cu Dumnezeu să-ți fie rușine dacă faci mișto de Dumnezeu să-ți fie rușine că-l subestimați pe Dumnezeu văd că ești primul care arunci cu orice piatră și urîciune către Dumnezeu ce faci tu nu-i bine atâta am vrut să-ți spun și sper Sâți dai seamă ce faci față de Dumnezeu cu tot ce spui față de Dumnezeu daca ai impresia că stăpânești pe ori si cine si ori si ce cu cateva grame de materie cenușie in mintea ta "opendmind" te înșeli foarte rău te înșeli grav de rău îmi doresc cu toată inima si tot sufletul meu ca si vouă sa va deschidă Dumnezeu ochii dar cu atâta dușmănie ură lăcomie PROSTIMEA care zace in cei cel subestimează pe Dumnezeu sa nu aveți impresia ca Dumnezeu rabdă pentru toți până la judeca multora dintre noi aicia ne va fi judecată fiindcă ne batem joc de tot de toată mila lui Dumnezeu de toată bunătatea lui Dumnezeu și dacă Dumnezeu își ia o dacă ochiul de na noi și mâna de pe noi știți cum ajungem? GRAVĂ GRAVĂ DE RAU o să fie bătaia de joc și plăcerea bolnavă a tot felul de oamenii bolnavi mintali obsedați sexuali și încă câte feluri de oamenii că-mi este frică săi menționez fiindcă oamenii s-au rătăcit îmbolnăvit din cauza căci au impresia "că ei știu și știe" mai bine că Dumnezeu totul noi nu ne dăm seama ce prostie face dar o sâne dăm seamă mulți dintre noi cat de curând la cât rău îi facem lui Dumnezeu și propriul Nostru suflet dacă avem impresia că scăpăm ca și pedeapsă cu o mică varicela sau o mică cicatrice sau ceva minor se înșele mă rău de tot va veni pe măsură faptele noastre față de Dumnezeu si sufletul nostru la cât im mânjim si întunecată cu mintea bolnavă cu gândul murdar și intenție care mai de care care mai de care bolnave murdare mizerabile....Acum trecem cu vedere ne creștem învingători si inteligenți descurcăreți putem judeca pe ori cine cum me vine in gură dar multe din faptele noastre aicia le vom plăti judeca noastră incepe unde are loc si păcatul ce mai frământată si mic aicia iar decizia o luăm sus sa nu avem impresia ca totul este trecut de Dumnezeu cu vederea si stăpânim lumea și ne putem face aicia totul după mintea și trupul nostru și mai încolo plătim mai in colo nu se plătește nimic aicia începe păcatul si tot aicia le plătim cu sufletul cu trupul cu tot păcatul comis bine vrut si conștient de el.

Atâta am vrut să-ți spun și acum îți iei block pe viață nu mai vreau să-ți văd mizeria din sufletul tău inima ta mintea ta care zace o ură față de Dumnezeu și de oamenii care cred în Dumnezeu poate nu ești conștient astăzi ce faci dar când vei mai crește ai să-ți dai seama că Dumnezeu nu ți-a greșit cu nimic și că ți-ai făcut cu mâna ta ce ți-ai făcut sper că o să-ți dai seama cât de mult te prosteștii și că-l amăgești rănești pe Dumnezeu ce aici nu-i bine fiindcă Dumnezeu și-a pus totul în noi sa ști și noi la orice ocazie ne pisăm pe el și avem impresile că suntem cineva important daca îl judecăm pe Dumnezeu și avem o inteligență toată impresile astea bășinile ăstea figurile astea jmecherile asta și ca suntem noi oamenii "opednmid" o săle suportăm gravă... Și nu dincolo aicia fiindcă aicia începe păcatul dincolo nu vrea Dumnezeu oamenii cu multa ură și dușmănie in ei și Prostie fără nici LIMITĂ

| 1onur a răspuns:

Block pe viață.

Ai grijă sa nu-ți de-a și Dumnezeu block că atunci e nasol și grav. Nui ca la TPU sa faci impresie bună să vadă lumea vai ce om bun ești că vorbește de Dumnezeu sau vai da ce "openMind" ești că-l judeci pe Dumnezeu cu Dumnezeu nu merge prostia vrăjeală jmecheria daca avem impresia că aicia ne credem oamenii buni și în realitate face tot tacâmul de mizeri nu facem decât să ne mințim pe noi nu facem decât să ne prostime și mai mult nu facem decât să avem impresia de "oamenii" inteligenți" cu Dumnezeu nu merge prostia multă vreme și atunci Dumnezeu tot are milă și lasă să vadă Dumnezeu până unde îl va tăra prostia la să-și de-a seama că cu Dumnezeu nu te joc și nu arunci impresi false și "intelectuale".

| Korkodeln a răspuns:

Parintii indoctrineaza copiii?!?!?
Deci la scoala au ore de ateism si materialism dialectic si cand vin acasa si tata si mama incep sa le citesca Coranul, sau cum?
Sau cumva la scoala au ore de Religie?
Cred ca ti-ai ales gresit dealul pe care sa mori in lupta, cum zice americanul happy.

| RazzMTB explică (pentru Korkodeln):

Nu inteleg despre ce vorbesti

| Korkodeln a răspuns (pentru RazzMTB):

Asta e clar.

| RazzMTB explică (pentru Korkodeln):

Pai poate inveti sa explici mai clar si coerent

| Korkodeln a răspuns (pentru RazzMTB):

Mai draga Stalin, lasa oamenii sa isi creasca si sa-si educe copiii lor cum doresc, atata vreme cat respecta legile, este si dreptul, dar si responsabilitatea lor, in ceea ce priveste "indoctrinarea" (nu cred ca stii ce inseamna asta, dar sa trecem peste) voiam sa-ti aduc aminte ca in scoala se fac ore de Religie.

Daca tu vrei sa dai un exemplu, fa-i pe ai tai atei si gender fluid, sunt sigur ca vor iesi niste oameni foarte reusiti si deschisl la minte (asa ca tine) si iti vor multumi ca nu i-ai indoctrinat cu religie cand erau mici.

| RazzMTB explică (pentru Korkodeln):

Multumesc! insa treaba nu va ramane asa in tara, iti promit eu

| Korkodeln a răspuns (pentru RazzMTB):

Nu te incorda asa patroane ca iti sare vreo clapa de la tastatura si/sau iti plezneste vreo vana si ramai damblagit.
Ai uitat sa ne zici unde te-au atins copii aia indoctrinati de religie de esti asa suparat, ti-au luat banii de buzunar, n-au vrut sa foloseasca pronumele alese de tine, sau cu ce te-au suparat, ca chiar sunt curios?

| RazzMTB explică (pentru Korkodeln):

"si ramai damblagit." - tu esti deja, din moment ce le iei apararea lor laughing

| mODIN a răspuns (pentru RazzMTB):

Aici chiar ia dreptate. In Occident e o miscare puternica anti-ateism care se va manifesta in curand si la noi.winking

Jordan Peterson e printre cei mai vanduti autori in vest iar Zakir Naik are milioane de urmaritori in orient care se convertesc la Islam datorita lui. Nu vei gasi nici un ganditor ateu care sa aiba 1% din influenta lor, in ciuda faptului ca Harris, Dawkins si Hitchens promoveaza de ani de zile modul asta de gadnire. Apropo, Harris nu mai e ateu. Ateismul e pe moarte.

| RazzMTB explică (pentru mODIN):

Prietene, normal ca ii converteste la islam daca aia habar n-au ce e aia gandire critica, am vorbit pe Facebook odata cu un musulman si era de parere ca evolutia inseamna ca "omul se trage din maimuta", de aici iti dai seama cat ii duce capul…si apropo, existenta zeului tot nu a fost dovedita….

| mODIN a răspuns (pentru RazzMTB):

Daca tot vrei sa dezbati cu oamenii online, macar incearca sa eviti silogismele. I-ai acuzat pe musulmani ca n-au abilitati de gandire critica si dupa ai facut o eroare de inductie. laughing

Zakir Naik e absolvent de medicina, deci oricum garantez ca intelege mai bine principile din spatele evolutiei si decat cel cu care ai vorbit pe Facebook, si decat tine.

Si oricum, sa zici ca existenta "zeului" musulman nu a fost dovedita, cand insasi ideea de dovada stiintifica vine de la musulmani e destul de paradoxal. Daca chiar ai citi putin despre istoria stiintei, asa cum sustin toti ateii ca fac mereu, ai vedea ce proportie enorma din stiinta moderna isi are originile in epoca de aur a islamului. Cuvinte precum "algebra", "algoritm", "cifru" si "chimie" (plus jumatate din numele elementelor din tabelul periodic) sunt de origine araba. Contributile ateilor in stiinta unde sunt?