| tudorvolcano a întrebat:

Cum reușește Federația Rusă să atragă mai mulți imigranți din Republica Moldova decât atrage România? Cele două țări au venituri medii echivalente. Credeți că imigranții moldoveni din Rusia vor veni către România ( și în Europa de Vest, dar mai mult în România pentru că cred că este mai ușoară integrarea ) dacă Rusia va intra în criză economică ( cauzele fiind reducerea rublei, scăderea prețului la petrol, creșterea prețului alimentelor din cauza sancțiunilor impuse de Rusia către UE etc. )?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Imigrantii se duc unde le place mai mult nu atrage tara. In Romania cred ca se traieste putin mai rau decat in Rusia

| emilitalia a răspuns (pentru mgtow):

Dragul meu SOFER. In primul rand din ceea ce ai scris tu (Imigrantii se duc unde le place mai mult nu atrage tara) sincer chiar nu inteleg absolut nimic.Iar in ceea ce priveste faptul ca in Romania se traieste putin mai rau decat in Rusia.te rog sa te mai gandesti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O mare parte nu vorbesc deloc romana asa ca de aia au ales Rusia

| emilitalia a răspuns (pentru suntserios):

Daca esti campionul zilei nu inseamna ca dai si raspunsuri pertinente asa ca te rog frumos sa ne lasi. Chiar nu vezi ca esti in afara de subiect? Plsss

| suntserios a răspuns (pentru emilitalia):

Prietene daca ai sti ce spune poate ti ar da cineva dreptate. Republica Moldova a fost mereu impartita intre prorusuri si romani. Explicatia care ai dato tu e de 2 lei. Moldovenii nu ne iubesc asa de mult pe cat crezi tu si nu iubesc nici UE atat de mult pe cat crezi tu. Drept dovada la alegerile parlamentare de luna trecuta a castigat partidul socialist, un semn clar ca exista o afinitate mare pentru Rusia, si da multa polulatie nu stie limba romana, motiv destul de clar ca sunt simpatizanti prorusi. Trecutul lor sub dominatia rusa inca e vizibil si va mai trece mult timp pana sa dispara, iar pana atunci nu are nimeni certitudinea ca acea parte a populatiei vor alege UE sau Romania neconditionat. Esti tu moldovean sau fan Moldova dar in realiate lucruile stau altfel, lucru dovedit si de tine ca te deranjeaza adevarul cand am zis ca multi nu cunosc nici macar limba romana.

si stai tu linistit imi dau toare raspunsurile cu maxima seriozitate celor care merita, nu e cazul sa critici tu dupa ce ai dat si tu cateva raspunsuri pe ici pe colo

| emilitalia a răspuns:

Salutari si bun venit. In primul rand UE are sanctiuni impuse rusiei si nu invers. In celalalt rand este foarte simplu..este mult mai usor sa treci in Rusia datorita faptului ca nu este un stat membreu al UE decat invers. Si DA.vor veni catre Romania daca vor avea facilitati in ceea ce priveste trecerea frontierelor catre UE si nu doar pentru simplu fapt ca ne iubesc atat de mult. Stima.

| tudorvolcano explică (pentru emilitalia):

Sancțiunile se impun reciproc. UE a impus sancțiunile cu exportul de tehnologie de exploatare, Rusia a impus embargo asupra importului de mere din UE.

| CocoChanel18 a răspuns:

Federatia Rusa atrage mai multi imigranti din Moldova deoarece sunt multe locuri de munca, este mai usor sa pleci in Rusia, iar nivelul de trai in Rusia este mai decent fata de Romania...si nu cred ca Rusia poate intra in criza economica deoarece este o tara destul de dezvoltata.

| tudorvolcano explică (pentru CocoChanel18):

Nivel de trai mai decent în Rusia? În Rusia oamenii își iau pastile pe piața neagră, pescuitorii sunt nevoiți să facă braconaj ca să aibă pești, inegalitatea socială este la cel mai mare nivel în Rusia, Rusia este singurul stat capitalist unde riști confiscarea averii fără niciun motiv. În România măcar nu ți se ia averea fără argumente, sunt farmacii din plin și se vând medicamente în mare parte care se vând și în Occident.

| CocoChanel18 a răspuns:

Tudorvolcano,cum am mai spus salariile sunt mai mari, si sunt mai multe locuri de munca de aceia si traiul este cit de cit mai decent, pe cind in Romania nu au de munca pentru cetatenii lor, nu mai merge vorba inca si de imigrantii din Republica Moldova.

| tudorvolcano explică (pentru CocoChanel18):

Astea sunt aparențe. Rușii ascund tot timpul incapacitățile lor ca să dea o imagine mai bună în Occident.
În Rusia nu prea sunt multe locuri de muncă de fapt, și marea majoritate a copiilor sunt pe străzi.
http://documentaryaddict.com/cheated+of+childhood+russia-10466-doc.html
Poți să-mi arăți niște probe pentru a-ți susține afirmația că în Rusia lumea duce un trai decent?

| CocoChanel18 a răspuns:

Fiecare tara are probleme cu care se confrunta, daca ne uitam mai bine in jur putem observa asa probleme si in Romania si in Rusia.Si daca mai multe persoane emigreaza in Federatia Rusa e si clar ca au pentru ce, daca n-ar fi asa care ar fi sensul sa plece acolo...

| tudorvolcano explică (pentru CocoChanel18):

Se poate să emigreze mai mulți pentru că au o tradiție anumiți oameni să muncească în Rusia și să facă business în RM cu acei bani câștigați.

| CocoChanel18 a răspuns:

Asa traditie nu este, in Moldova este destul de greu sa faci un business...Majoritatea persoanelor muncesc in Rusia pentru ca sa aiba un trai mai bun, si ca sa dea o profesie, o viata mai buna copiilor, cam cu acelasi scop emigreaza si in alte tari.

| tudorvolcano explică (pentru CocoChanel18):

Ai fost măcar o dată în RM? Realitatea este alta. Eu cunosc personal basarabeni și mi-au explicat fiecare cam aceeași lucru. Să știi că sunt mulți moldoveni care lucrează în Rusia care dețin mici afaceri, nu foarte mari. Ei îmi spun că le mai iese câte ceva în plus față de salarii.