| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa ti parasesti propria tara la greu?
Cum sa ti lasi Propria tara in care Te ai nascut si care ti a dat viata sa o parasesti ca un copil cand isi paraseste propri parinti atunci cand d au de greu!
cum sa te stabilesti intr o alta tara.Si de acolo de unde esti colac pesteste pupaza sa mai ai si nerusinarea sa ti vorbesti propria tara care nu trece prin momente prea frumoase sa o judeci si sa o vorbesti de rau?
Cat de ipocrit si bolnav la cap sa fi? Mai merita astfel de oameni sa mai revina in Tara?
Ce merita astfel de oameni?

7 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

* zise el plin de patriotism * - Cum sa-ti parasesti tara la greu?
* o voce somnoroasa si plina de sarcasm * - Romania e tara?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

@nony, unde esti cu pusca aia? Vino repede ca asta iar a deschis gura...

| ines a răspuns:

Vezi daca nu ne paraseam noi tara ca niste lasi si ipocriti tu nu aveai ce intrebari pune pe T.PU

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Patriotismul nu tine de foame. Daca propria tara te indeamna la sinucidere, asta nu inseamna ca trebuie sa si accepti asta. Pana la urma, dragostea trece prin stomac. Si cei care au plecat si judeca e clar ca au tot dreptul sa o faca. Doar din cauza asta au plecat. Ca tara nu le-a oferit un trai decent. De ce revin? Pentru ca au in patrie persoane dragi care nu o pot parasi. Legaturile de sange.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Merita admiratia pentru curajul de a lasa tot intr-un loc drag si cunoscut, si de a porni de la zero, de jos printre straini. Multumim conducerii politice din aceasta tara pentru ca ne imping spre acte de curaj. big grin

| VadTot a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai mare curaj este sa ramai aici in namol"si sa incerci si mai presus de toate si sa reusesti sa respiri un pic de aer curat de Romania atit cit a mai ramas.AcEsta i adevaratul curaj De Roman autentic!

| anonim_4396 explică (pentru VadTot):

Daca esti o persoana singura mai merge. Daca ai copii e mult mai greu. Si nu vad de ce sa te balacaresti in noroi daca poti duce o viata mai buna. Oricum nici dincolo nu umbla cainii cu covrigi in coada, insa dintr-un job iti poti permite sa traiesti decent si sa mai aduni niste banuti pentru cei de acasa. Si sa nu crezi ca le este usor celora care pleaca. Dar daca propria-ti tara te vinde si te calca in picioare pe nimic, mai bine sa stii pentru ce suferi. Gandeste-le la minunatii patroni romani, care te pun sa faci 100 de chestii ce nu tin de calificarea ta, care iti dau un salar de rahat, in cazul fericit in care ti-l dau. De cele mai multe ori acesti patroni sunt persoana de proasta calitate, n-au nici minimul de cunostinte de limba romana, insa au bani si te caca cum au chef. In opinia mea, curajul e sa-ti iei inima in dinti si sa te duci in necunoscut rupandu-te de ai tai cu inima grea decat sa stai si sa inghiti mizeriile din tara. Tara nu-ti va fi recunoscatoare cu nimic. Asta este. Fiecare cu parerea lui. O zi buna iti doresc.