| iwanttodestroytheworld a întrebat:

Cum se face atunci cand inchiriezi un apartament sau o garsoniera? Ai nevoie de acte, ceva? Semnezi un fel de contract?

Răspuns Câştigător
| tpubv94 a răspuns:

Depinde de proprietar. Daca vrea sa faca contract, va face. Majoritatea nu fac un contract oficial, pentru ca pierd multi bani. In primul apartament in care am stat in chirie nu am facut contract, ne-am inteles verbal, proprietarul era ok. Am zis la vecini cand au intrebat, ca stau la unchiul meu, nu in chirie, ca sa nu aiba el probleme. Acum m-am mutat, si am incheiat un contract, dar este egal cu 0, este un contract de comun acord, proprietarul nu plateste taxe, e acelasi lucru, doar ca ai ceva scris, in caz ca uiti. In principiu, toti vor cere copie dupa buletin, ca sa aiba datele tale in caz ca se intampla ceva.

Legat de incredere, stai linistit/a. nici un proprietar care da apartamentul in chirie nu iti va trage teapa, el doreste sa stai pe un termen mai lung, urmareste sa deas apartamentul in chirie, nu sa va caca pe el pentru 200-250 de euro. Pt ca eu daca as pati asta m-as asigura ca stau o ora pe zi sa vad apartamentul e net, sa pot explica situatia, si nu se va mai muta nimeni. Partea nasoala sta la cel care da apartamentul spre inchiriere, ca lui ii pot disparea lucruri din casa si alte aspecte asemanatoare.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal trebuie sa inchei un contract de inchiriere cu proprietarul, in care sa fie stabilite clar drepturile si obligatiile fiecaruia, mai ales durata inchirierii, chiria lunara, eventuale clauze privind rezilierea, etc.

| andreyy96 a răspuns:

Depinde de cum te intelegi cu proprietaru`. In unele situatii faceti contract si-i dai un avans, pe care-l vei pierde daca nu mai vrei sa te muti, altii proprietari nu te obliga sa face contract.Mama are o garsoniera pe care o inchiriaza si nu are niciun fel de contract cu persoana respectiva.

| cristiano96 a răspuns:

Se face un contract în care semnezi ca răspunzi de orice se afla in apartament/garsoniera (bunuri) si este bine pentru ca atat cat ai contractul stai in apartament/garsoniera. Sunt si care fac fara contract si e mai ieftin decat la contract dar trebuie sa cauti la persoane de incredere.